Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.35, 17 Mart 2016 tarihli sürüm (top: düzeltme AWB ile)
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
COEN Brothers (cannesPH).jpg
Barton Fink, Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 1991 ABD yapımı film. Konusu 1941 yılında geçen filmin başrollerinde, Hollywood'daki bir film stüdyosu için senaryo yazmak üzere işe alınan New Yorklu oyun yazarını canlandıran John Turturro ile yazarın kalmakta olduğu harap durumdaki Hotel Earle'de yan komşusu olan sigorta satıcısını canlandıran John Goodman yer alır. Coen kardeşler filmin senaryosunu, diğer bir filmleri Miller's Crossing'in yazımında yaşadıkları bir çıkmaz sırasında, üç haftalık bir dönemde yazdı. Miller's Crossing'in tamamlanmasından kısa bir süre sonra Barton Fink'in çekimlerine başlandı. Filmin ilk gösterimi Mayıs 1991'de Cannes Film Festivali kapsamında yapıldı. Film, Altın Palmiye'nin yanı sıra En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Turturro) ödüllerini de kazandı. Dünya genelinde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almasına ve Akademi Ödülleri'nde üç dalda aday gösterilmesine rağmen film, 9 milyon dolarlık tahminî bütçesinin ancak üçte ikisi olan 6 milyon dolar civarında hasılat elde etti. Filmdeki iki baskın tema, yazarlık süreci ve eğlence prodüksiyonları kültürüdür. Filmde Hollywood dünyası ile Broadway dünyası arasındaki zıtlıklar gösterilir. (Devamı...)
Günün maddeleri
MVD emblem.png
Rusya Federasyonu İç Birlikleri, (Rusça: Внутренние войска Министерства внутренних дел, Vnutrenniye Voiska Ministerstva Vnutrennikh Del; kısaca ВВ veya VV), Rusya hükûmetine bağlı jandarma benzeri paramiliter kolluk kuvveti. 5 Nisan 2016'da iç yapısı değiştirilerek İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılmış ve "Rusya Ulusal Muhafızları" adını almıştır. İç Birlikler, ayaklanmalar ve iç çatışmaları önleme ile birlikte nükleer santraller gibi önemli tesislerin korunmasından sorumluydu. Bu kapsamda Birinci Çeçen Savaşı ve İkinci Çeçen Savaşı'nda aktif görev aldı. Bunun yanında Rusya'daki birçok çatışmanın bastırılmasında rol oynadı. Bu birlikler savaş sırasında Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne girmiş, yerel savunma ve arka alan güvenliği görevlerini yerine getirmişlerdir. İç Birlikler'in komutanı, Nisan 2016'da dağılana kadar Viktor Zolotov idi. İç Birlikler, hem gönüllülerden hem de askerlik yapan kişilerden oluşmaktaydı. Bu nedenle aktif üye sayısı değişkendi. İç Birlikler ilk kez 27 Mart 1811'de kuruldu. Ekim Devrimi'nin ardından 1918'de Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi'nce NKVD'nin bir parçası olarak kurulması gündeme getirildi. 1919'da "İç Güvenlik Güçleri" (Voyska vnutrenney okhrany Respubliki, VOHR) ismiyle örgütlendi. Bu birlikler aynı yıl Çeka'ya, 1922-23'te ise OGPU'ya devredildi. (Devamı...)

Bi flag.svg
Biseksüellik, hem eril hem dişilere yönelik romantik çekim, cinsel çekim veya cinsel davranış, ya da herhangi bir cins veya cinsiyet kimliğinden kişilere duyulan romantik veya cinsel çekim; bu ikinci görüş, bazen panseksüellik olarak da adlandırılır. Biseksüellik terimi, çoğunlukla hem kadınlara hem erkeklere yönelik romantik veya cinsel hisleri belirtmek için insan çekimi bağlamında kullanılır ve heteroseksüel-homoseksüel sürekliliğin birer parçası olan karşıcinsellik (heteroseksüellik) ve eşcinsellikle beraber cinsel yönelimin üç ana sınıflandırmasından biridir. Bir biseksüel kimlik, her iki cinse eşit cinsel çekim hissetmek zorunda değildir; çoğunlukla bir cinse daha yoğun ilgi duyan kişiler de kendilerini biseksüel olarak tanımlar. Biseksüellik tarih boyunca çeşitli insan topluluklarında ve hayvanlar aleminde de gözlenmiştir. Ancak biseksüellik terimi, hetero- ve homoseksüellik gibi, 19. yüzyılda ortaya atıldı. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
2010 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası
Çek Cumhuriyeti ile Fransa'nın karşılaştığı ve 20-21 biten 2010 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası B grubu maçında, Fransız oyuncu Bertrand Gille, üç Çek oyuncu tarafından bloklanırken.

Üreten: Steindy

Tarihte bugün

Olaylar

Malcolm X

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...