Amiga CD32

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Commodore Amiga CD32
Amiga-CD32-wController-L.jpg
Üretici(ler) Commodore
Tip Video oyun konsolu
Nesil Beşinci jenarasyon (32-bit/64-bit)
Satış durumu Amerika Birleşik Devletleri Eylül 1993
Ortam CD-ROM
CPU Motorola 68020

Amiga CD32, Commodore firmasının çıkardığı güçlü ve yenilikçi olmasına karşın piyasada tutunamayan, 32-bit gücünde, oyunları CD-ROM formatında olan oyun konsoludur. Özellikle Commodore kültürünün yaygın olduğu Batı Avrupa ve ABD'de tutunamamıştır. İlk CD-ROM kullanan 32 bit oyun konsolu olmasına rağmen oyuncular tarafından beklenen ilgiyi görmemiş ve Commodore'un sıkıntılı durumu sebebiyle piyasada kendine kalıcı yer edinememiştir.

Teknik özellikler & giriş ve çıkış portları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amiga CD32'nin giriş ve çıkışları
 • İşlemci: Motorola 68EC020 14.3 MHz
 • Sistem belleği:
 • Grafik yonga seti: Advanced Graphics Architecture (AGA)
 • CD-ROM 2x hızında Matsushita Electric Industrial Co. KSS-210A lazer ünitesi (KSS-210B ile uyumlu)
 • Genişleme yuvası: FMV (Full Motion Video) kartı (mpeg) ve diğer 3. parti genişletme araçları için.
 • 4 adet 8 bit ses kanalı (2 sol, 2 sağ)
 • Oyun çubuğu (Joystick) 2 adet 9 pin (DB9)
 • AUX (Klavye için)
 • RF çıkış (bazı versiyonlarda bulunmamaktadır)
 • Kompozit video çıkışı
 • Sağ ve Sol ses çıkışı

Piyasadaki durumu, sıkıntılar ve oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD hükûmeti, Commodore'un patent ihlali davasından 10 milyon dolar borcunun bir süredir ödenmediği için ülkeye herhangi bir ürünü ithal etmesini yasaklayan bir karar çıkardı.[1] Commodore'un yükselen mali sıkıntıda olduğu bir zaman çizelgesinde Amiga CD32'ye ayrılan düşük reklam bütçeleriyle birlikte ürün arızaları için Commodore destek ayırmadı. Commodore etkinliğini azaltıp piyasadan çekilmeye başlarken, Amiga CD32; CD32 birimiyle piyasaya sürülen yeni oyun konsollarıyla ve oyuncuların ilgisini toplayan oyunların çıktığı PC ile rekabet etmek için piyasada varlığını sürdürdü. Commodore'un etkisiz durumu ve pazardaki güçlü rekabet karşısında Amiga CD32 büyük oyuncu kitlelerine ulaşmakta başarısız oldu.

O dönem Doom ve Wolfenstein 3D gibi ilk üç boyutlu FPS oyunları piyasa çıkarken, Amiga CD32'nin çalıştırması için çıkan oyunlar hâlâ eski teknolojiydi, eski Amiga oyunlarının hiçbir geliştirme veya iyileştirme yapmadan yeniden piyasaya sürülmüş halleri Amiga CD32 için çıkıyordu. Bu durum oyuncuların konsola olan ilgisini çekmemesinin nedenlerinden biriydi. Amiga CD32'nin oyun oynanış performansı veya grafik konusunda Amiga 500 gibi eski Amiga bilgisayarlarından nasıl daha iyi performans gösterdiği oyuncular tarafından pek görülmedi. Amiga CD32 için çıkan bazı oyunlar olumlu eleştirilerle karşılandı, ancak bu oyunlar CD32'nin tamamen unutulmasını engelleyemedi ve Commodore'daki mali sıkıntılarla beraber piyasadan çekilmesi durumu Amiga CD32'nin oyun konsolundaki rekabette etkinliğinin bitmesini sağladı. ABD'de Commodore'un yaşadığı yasal sıkıntılar ve Amiga CD32'nin Avrupa satışları Commodore'u ayakta tutmak için yeterli değildi.[2]

Donamımlar ayrıca 3. parti donanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Amiga CD32 kendine özel yani kendi için üretilmiş sadece 2 donanımı bulunuyordu. Oyunu ve genişletme aparatı. Geri kalan bütün donanımlar standart yani Amiga CD32'nin sıradan bir görüntü kablosu "radio frequency" ve "scard" kablosuna ayrıca tüm dünyadaki 9 pinli bütün Joystickler de Amiga CD32'ye uyumluydu. Cihazın kendine özel kontrol aygıtı 7 tuşlu bir oyun koluydu. CD32 için özel bir klavye üretilmişti ama çok nadir bulunabiliyordu. Ayrıca herhangi bir Amiga uyumlu fare takılabiliyordu. Diğer Amiga modellerinin klavyeleri basit çeviricilerle CD32'ye bağlanabiliyordu.

Yazılımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Amiga CD32 oyunlarının çoğu Amiga 1200 (AGA) ve Amiga 500 (ECS-OCS) oyunlarının CD formatında uyarlanmış halidir. Pek az oyun AKIKO çipini destekleyen CD32'ye özel oyunlardır. Cihaza sonradan FMV (Full Motion Video) kartı eklenmediği sürece oyunların özellikle girişinde bulunan mpg formatlı videolar izlenememektedir. Ayrıca CD32'de müzik CD'lerini çalma fonksiyonu bulunmaktadır. Cihaz CDTV formatı CD'leri de çalıştırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Amiga CD32". old-computers.com. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2022. 
 2. ^ "Amiga CD32 Retrospective". levelskip.com. 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]