Amazona xantholora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yucatan amazonu
Amazona xantholora -Xcaret Eco Park -Mexico-8b.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Familya: Psittacidae
Oymak: Androglossini
Cins: Amazona
Tür: A. xantholora
İkili adlandırma
Amazona xantholora
(Gray, 1859)

Sarı çizgili amazon, Yucatan papağanı veya sarı çizgili papağan olarak da bilinen Yucatan amazonu (Amazona xantholora), Psittacidae ailesindeki bir amazon papağanı türüdür. Belize, Honduras ve Meksika'da bulunur. Doğal yaşam alanları subtropikal veya tropikal kuru ormanlar, kıyıdaki mangrovlar ve büyük ölçüde bozulmuş eski ormandır. Örnek bir görülme alanı, Yucatán'ın Petenes mangrovları ekolojik bölgesindedir. (Dünya Vahşi Yaşam Fonu. 2010)

Dağılım ve popülasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yucatan amazonu, Meksika'nın Quintana Roo, Yucatán eyaletlerinde ve Campeche'nin çoğunda (eyaletteki küçük, güney bölgeleri hariç) bulunur. Önemli bir nüfus da Isla Cozumel'de yaşar. Belize'nin çok kuzeyinde de görülür.[1] Ornitologlar, küresel popülasyonunun yaklaşık 20.000 ila 50.000 ayrı kuş olduğunu tahmin etmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yellow-lored Amazon (Amazona xantholora) - BirdLife species factsheet". datazone.birdlife.org. 4 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2017. 
  2. ^ "Yellow-lored Amazon (Amazona xantholora) | Parrot Encyclopedia". www.parrots.org (İngilizce). 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2017. 
  • Dünya Vahşi Yaşam Fonu. 2010. Petenes mangrovları . ed. Mark McGinley, C. Michael Hogan ve C. Cleveland. Dünya Ansiklopedisi. Ulusal Bilim ve Çevre Konseyi. Washington DC