Campeche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Campeche'nin Meksika'daki konumu.

Campeche (İspanyolca telaffuzu: [kamˈpetʃe]) ya da resmî adı ile Özgür ve Egemen Campeche Eyaleti (Estado Libre y Soberano de Campeche), Meksika'nın güneydoğusunda bulunan bir eyalettir. Kuzeydoğusundan Yucatán; doğusundan Quintana Roo; güneydoğusundan Belize; güneyinden Guatemala ve güneybatısından Tabasco tarafından çevrelenir. Başkenti ve en büyük şehri San Francisco de Campeche'dir.

Campeche'nin yüzölçümü 57.924 kilometre karedir. Nüfusu 791.322 kişidir. İnsani Gelişme Endeksi 0,825 (yüksek)'tir.

Şehir, 1540 yılında, İspanyol kaşifler tarafından bir Maya şehri olan Can Pech şehrinin kalıntıları üzerinde San Francisco de Campeche olarak kuruldu. Kolomb öncesi Amerika'daki bu şehir, 3.000 kişilik bir nüfusa ve birçok anıta sahipti.

Kent, eski İspanyol sömürge şehirlerinden birçoğunda görülen ve şehirleri korsanlardan koruma amacı ile inşa edilmiş olan surlarla çevriliydi. Kent mimarisinin korunmuş olması ve mimarisi nedeniyle 1999 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edildi.[1] İlk başta İspanyollar, surlarla çevrili şehir içinde yaşamaktayken, yerliler San Francisco, Guadalupe ve San Roman'ın çevresindeki barriolarda yaşıyorlardı. Bu barriolardaki yapılar, örneğin Guadalupe'deki 500 yaşındaki kilise, orijinalliklerini korumaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Campeche ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]