Amazona collaria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jamaika amazonu
Korunma durumu

Hassas (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Familya: Psittacidae
Alt familya: Psittacinae
Cins: Amazona
Tür: A. collaria
İkili adlandırma
Amazona collaria
Dağılımı

Jamaika amazonu olarak da bilinen sarı gagalı amazon ya da sarı gagalı papağan (amazona collaria), Psittacidae ailesinden bir papağan türüdür. Kısa kuyruklu, pembe boğazlı ve boyunlu, ağırlıklı olarak yeşil renkli bir papağandır. Doğal yaşam alanlarının subtropikal veya tropikal nemli ova ormanları, subtropikal veya tropikal mangrov ormanları, subtropikal veya tropikal nemli dağ ormanları, plantasyonları ve kırsal bahçeler olduğu Jamaika'ya endemiktir. Habitat kaybı ve evcil hayvan ticareti nedeniyle yabani kuşların yasadışı bir şekilde tuzağa düşürülmesi tehdidi altındadır.

Sarı gagalı amazon, ilk olarak Carl Linnaeus tarafından 1758 tarihli Systema Naturae'nin 10. baskısında tanımlanan birçok türden biriydi.

Dağılım ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarı gagalı amazon, John Crow Dağları'nda, Diablo Dağı'nda ve Cockpit Country'de daha yoğun görüldüğü Jamaika adasında 1200 metreye kadar bulunur.[1] Üreme mevsiminde yağmur ormanlarının içinde kalır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Parrots of the World. corrected second. David & Charles, Newton Abbot, London. 1981 [1973, 1978]. s. 529. ISBN 0-7153-7698-5. 
  2. ^ Forshaw (2006). page 142.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]