Ziyaret (film, 2015)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ziyaret
The Visit
Yönetmen M. Night Shyamalan
Yapımcı
Yazar M. Night Shyamalan
Oyuncular
Görüntü yönetmeni Maryse Alberti
Kurgu Luke Ciarrocchi
Yapım şirketi
Dağıtıcı Universal Pictures
Çıkış tarih(ler)i 30 Ağustos 2015 (2015-08-30) (Dublin)
11 Eylül 2015 (2015-09-11) (ABD)
Süre 94 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $5 milyon
Hasılat $98.5 milyon

Ziyaret (İngilizce özgün adı: The Visit), M. Night Shyamalan'ın yazıp yönettiği 2015 çıkışlı Amerikan found footage korku filmidir.[1] Filmin başrollerinde Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Deanna Dunagan, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn yer almaktadır.

Film, 11 Eylül 2015'te Universal Pictures tarafından Kuzey Amerika'da yayımlandı. Eleştirmenlerden karışık yorumlar alan film, Shyamalan'ın dönüşü olarak görüldü. 5 milyon dolarlık bütçesine karşı 98.5 milyon dolar hasılat yaparak gişe başarısı elde etti.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Philadelphia'dan iki kardeş olan 15 yaşındaki Becca (Olivia DeJonge) ve 13 yaşındaki Tyler (Ed Oxenbould), dede ve nenelerine beş günlük bir ziyaret için hazırlanırlar. Babalarından boşanmış anneleri Loretta (Kathryn Hahn) ise yeni sevgilisiyle lüks bir gemide seyahate çıkar. Loretta, ailesinin onaylamadığı lisedeki öğretmeniyle evlendiği için on beş yıl boyunca ailesi ile konuşmadığını ifade eder. Büyükanne ve büyükbabalarıyla hiç tanışmamış olan iki çocuk, camcorder kullanarak ziyaretleri hakkında bir belgesel film çekmeye girişirler.

Tren istasyonunda Becca ve Tyler, ilk kez büyük ailesi (Deanna Dunagan ve Peter McRobbie) ile tanışır. Her şeyden izole bir hâlde olan çiftlik evlerine ulaştıklarında, Becca ve Tyler'a küften ötürü hiçbir zaman bodruma girmemeleri talimatı verilir ve 21.30'da uyumaları, odalarından çıkmamaları tembih edilir. İlk gece odadan çıkma yasağı saatinden bir saat sonra Becca bir şeyler yemek için odadan çıktığında nenesinin evin her yerine kustuğunu görür ve korkarak içeri girer. Dedesine bu durumu sorduğunda nenesinin midesini üşüttüğü cevabını alır. Tekrar akşam 21.30'dan sonra odadan çıkmamaları gerektiği yeniden tembih edilir.

Sonraki birkaç gün içinde, Becca ve Tyler, dedeleri ile nenelerinin daha garip ve rahatsız edici davranış sergiledikleri dikkatlerini çeker. Tyler, dedesinin kulübesine girer ve bir yığın dışkı bulur. Becca, annesi Loretta'nın evden ayrıldığı gün yaşananları nenesine sormaya karar verir ve Nana sallamaya ve çığlık atmaya başlar. Olaylar hakkında endişelenen Tyler, alt katta olanları gece gizlice filme almaya karar verir. Neneleri gizli kamerayı keşfeder, büyük bıçağı alır ve çocukların kilitli odasına girmeye çalışır fakat başaramaz.

Becca ve Tyler, nenelerinin kamera görüntülerini izlediklerinde anneleri Loretta ile temasa geçerek ondan gelip kendilerini alıp eve götürmelerini isterler. Dizüstü bilgisayarın kamerasından nene ile dedelerini, annelerine gösterdiklerinde Loretta, bu kişilerin kendi ebeveynleri, onların da büyükailesi olmadıklarını belirtir. Bütün hafta yabancılarla yaşıyor olduklarını fark eden Becca ve Tyler evden ayrılmaya çalışırlar ancak bu kişiler onları içeri tıkıp Yahtzee oynamaya zorlar. Becca daha sonra gizlice bodruma inerek gerçek dedesi ile nenesinin cesetlerini görür ve evdeki kişilerin akıl hastanesinden kaçmış olduklarını gösteren hastane üniformalarını bulur. Dedeleri olduğunu söyleyen kişi, Becca'yı neneleriyle aynı odaya kilitler. Nenesi, kızı yemeye çalışır. Dede, daha sonra Tyler'ı kirli alt beziyle lekeleyerek ona psikolojik olarak işkence eder. Becca, kırık bir aynanın parçasıyla neneyi öldürdükten sonra mutfağa girerek dedeye saldırır. Tyler da dedeye öfkeyle saldırıp buzdolabının kapısını kafasına çarparak adamı öldürür. Dışarı çıktıklarında anneleri ile polisler gelmiştir.

Ardından, Becca, Loretta'ya evinden ayrıldığı günleri sorar. Loretta, annesine vurduğunu ve babasının da kendisine vurduğunu, ailesiyle büyük bir kavga yaşadığını anlatır. Ailesinin kendisiyle iletişime geçmesine rağmen tüm iletişim yollarını kapadığını belirtir. Becca'ya kimseye kin duymamasını söyler.

Kapanış sahnesinde Tyler, yaşadıklarını içeren bir rap şarkısı icra eder.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Olivia DeJonge rolü Becca Jamison
  • Ed Oxenbould rolü Tyler Jamison
  • Deanna Dunagan rolü Maria Bella Jamison (Claire), ayrıca "Nene" olarak bilinmekte
  • Peter McRobbie rolü Frederick Spencer Jamison (Mitchell), ayrıca "Dede" olarak bilinmekte
  • Kathryn Hahn rolü Loretta Jamison, Becca ve Tyler'ın annesi[2]
  • Celia Keenan-Bolger  rolü Stacey
  • Benjamin Kanes rolü Corin, Becca  ve Tyler'ın babası

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]