Albert Pike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Albert Pike
Albert Pike
Doğum 29 Aralık 1809(1809-12-29)
Boston, Massachusetts
Ölüm 2 Nisan 1891 (81 yaşında)
Washington, D.C.
Bağlılığı Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Konfedere Devletleri
Hizmet yılları 1861 - 1862
Rütbesi Tuğgeneral
Savaşları/Çatışmaları Amerikan İç Savaşı

Albert Pike (d. 29 Aralık 1809 - ö. 2 Nisan 1891) ABD'li şair, general ve 33. Derece Büyük Mason Üstadı.[1][2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pike, Boston, Massachusetts'de Benjamin Pike ve Sarah Andrews Pike çiftinin çoçuğu olarak dünyaya geldi.[1] Altı kardeşden en büyüğü olan ve büyük sorumluluk taşıyan Albert Pike, 1825 yılınının Ağustos ayında giriş sınavlarını başarıyla geçtiği Harvard Üniversitesi'ne kabul edildi. Bağımsızlık yılında Taos, New Mexico seferine katıldı. O dönemde gazetelerde makele yazan Pike gazetedeki işinden kazandığı ilk parayla Mary Ann Hamilton ile evlendi. Bu evlilikten on bir çocukları olmuştur. Daha sonra 1837'da hukuk okumaya başlayan Pike bir yandan da o dönemde çocukluğundan gelme şiir alışkanlığını devam ettiriyordu. İnanç olarak Anglikan'dır. Pike'ın bir Ku Klux Klan üyesi olduğu iddia edilmiş; fakat bu iddia kanıtlanamamıştır. Özofagus darlığı nedeniyle zor günler geçiren Pike 82 yaşında ölmüştür.[3] Washington'da Oak Hill mezarlığı'na gömüldü.

Kendimiz için yaptıklarımız bizimle birlikte ölür. Başkaları ve dünya için yaptıklarımızsa sonsuza dek yaşar.

—Albert Pike

Askeri hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Meksika-Amerika Savaşı'nın başlamasıyla Pike süvari birliklerine katıldı. Tuğgenaral olan John Selden Roane ile büyük görüş farklılakları bulunan Pike onu bir düelloya davet etti. Herhangi bir yaralanmanın olmadığı düello sona erdi. 22 Kasım 1861 tarihinde ise Tuğgeneral olarak görevlendirilen Pike, asilik ve vatana ihanetinden dolayı suçlanarak tutuklanması istenince Arkansas'ta saklandı ve istifasını gönderdi; ancak istifası 11 Kasım'da kabul edildi.

Masonluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

1850 yılında Mason oldu. Independent Order of Odd Fellows'a katıldı. Albert Pike, 1859 yılında büyük üstad olmuştur. Halen ABD'nin en etkili ve bilinen Masonu olarak kabul edilir.[4]

Şairliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatının sakin geçen dönemlerinde kendini şiire veren Pike, ilk şiiri olarak Hymns to the God'ı yayınladı. Ayrıca Prose Sketches and Poems Western Country'de yazdı. Eserleri bazı yerel dergilerde yayınlan Pike'ın en bilinen eseri içeriği Masonlukla ilgili olan Morals and Dogma adlı kitabıdır.

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]