Mason Locası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mason Locası

Mason Locası, genellikle Özel Loca veya Kurucu Loca olarak da adlandırılan, Masonluğun temel kuruluş birimidir. Her yeni Loca, bir Büyük Loca tarafından garanti kapsamına alınmış veya anlaşmalı olmalıdır. Ayrıca eylemlerine yönelik yayımladığı Anayasası, uygulama yönünden bağlı olduğu jürisdiksiyona tabidir. Londra'da dünyanın bilinen ilk Locası olan Büyük Locadan (bugün İngiltere Birleşik Büyük Locası olarak bilinir.) geriye kalan üç büyük Loca, tüm bu anlaşmalar ve garanti kapsamından ayrı olarak yetki belgesi bulunmadan faaliyet yapabilecek eşsiz bir ayrıcalığa sahiptir. Ancak "çok eskiden" kurulmamasına rağmen, yalnızca Londra'daki Büyük Görevliler Locası (Grand Stewards' Lodge) bir loca emri bulunmadan faaliyet gösterir.[1] Bir mason genellikle, kendi tâbi olduğu Locanın jürisdiksiyonunda (yani herhangi bir Büyük Loca altındaki) bulunan diğer locaları ziyaret etme hakkında sahiptir. Bazı ülkelerde bu ayrıcalık Yüksek Masonlar (yani üçüncü dereceye ulaşmış Masonlar) ile sınırlıdır. Böylece Localar diğer locaları tanıma durumlarını ve aralarındaki ilişkileri, kendi üye düzenlerini kontrol altında tutmuş olurlar. Masonlar Localarda üç derece halinde bir araya gelirler. Bu temel dereceler sırasıyla çırak, kalfa ve üstad dereceleridir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Masonlar bir Loca için Loca yerine Masonik Tesisler, Localar veya Tapınaklar ("Felsefe ve Sanat amaçlı") terimlerini kullanabilirler. Birçok ülkedeki Localar günümüzde önyargı ve şüphe oluşturmamak için bu tür terimleri kullanmaya başlamışlardır. Farklı Masonik kuruluşlar veya Localar genellikle farklı zamanlarda bu tesisleri kullanabilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ...önde gelen Büyük Loca St John's Günü, St Paul’s Churchyard'da kaz ve ızgara ile Ale House şöleni yapıldığı zaman 24 Haziran 1717 tarihinde kurulmuştur. Burada sözü edilen dört loca; Westminster'ın, Parkers Lane'daki Kraliyet Ale House (Büyük Queen Street'te ulunan bina yakınında), Charles Street'teki Elma Ağacı lokali, Covent Bahçesi ile kanal sırasındaki Atlet ve Üzüm Lokali yalnızca kaz ve ızgara için bir araya gelmiştir. Üçü hala ayaktadır ve bunlardan ilki günümüzde Antik Loca olarak bilinen Loca No 2, Dayanıklılık ve Eski Cumberland Locası No 12 (aslında No 3) ve Kraliyet Somerset House ve Inverness Locası No IV'tür. Bu ayrım ile birlikte söz konusu localar İngiltere'de tek ve “çok eski localar” olarak bilinir. Bunlarla birlikte Büyük Görevliler Locası (Grand Stewards’ Lodge), herhangi bir emir olmadan faaliyet gösterme iznine sahiptir."Giriş". 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wikimedia Commons'ta Mason Locası ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.