İçeriğe atla

Gözcüler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Watchmen (Gözcüler)
Yayın bilgileri
YayıncıDC Comics
Yayınlanma tarihi1986-1987
Ana karakterlerDr. Manhattan, Silk Spectre, Ozymandias, The Comadian, Rorschach, Nite Owl
Yaratıcı ekip
Yazar(lar)Alan Moore
Çizer(ler)Dave Gibbons

Gözcüler (Watchmen), Alan Moore, Dave Gibbons tarafından yaratılmış 12 sayılık bir çizgi romandır. DC Comics tarafından 1986-1987 boyunca tek tek sayıları basılan eser, daha sonra sayılar birleşik bir şekilde tek bir kitap halinde basılmıştır. Watchmen'in temelleri, Moore'un DC'ye sunduğu bir hikâye önerisi ile atıldı. Moore'un sunduğu hikâye Charlton Comics'ten elde ettiği süper kahraman karakterlerini içeriyordu. Bununla birlikte DC; Moore'un sunduğu hikâyenin, bu karakterleri daha sonrası için kullanılamaz kılacağından, Moore'un orijinal karakterleri yaratmasını istedi.

Moore hikâyeyi hem süper kahraman imgesini incelemek ve yapısöküme uğratmak hem de çağdaş kaygı ve sorunları yansıtmak için bir araç olarak olarak kullanmıştır. Alternatif bir evrende, ABD'de geçmektedir. ABD ile Sovyetler Birliği'nin bir nükleer savaşa doğru sürüklendiği bir zamanda geçen hikâyede, kostümlü süper kahramanlar yasa dışı ilan edilmiş ve çoğunluğu süper kahramanlığı bırakmış, kalanlarsa devlet için çalışmaya başlamıştır. Devlet için çalışan süper kahramanlardan birinin öldürülmesiyle ve bu cinayetin araştırılmasıyla başlayan hikâye gerçekte çok daha büyük ve önemli bir komplonun keşfedilmesiyle devam eder.

Watchmen gerek konusu gerekse hikâye anlatım tarzıyla çizgi roman tarzı açısından önemli bir adım ve yenilik olmuş, gerek çizgi roman gerekse genel yazı ve sanat dünyasından takdir toplamış, 1989 yılında Hugo Ödülü'ne lâyık görülmüştür.[1]

2009 Mart ayının sonunda Watchmen Türkçeye çevrilmiştir.[2]

Ana Karakter Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi romanda Dakikadamlar ismiyle başka bir takım olsa da Before Watchmen ismiyle onlara özel ayrı bir seri çıkmıştır.

Dr. Manhattan[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper güçleri olan tek karakterdir. İnsanlara 'Süperman gerçek oldu hem de Amerikalı!' diyerek tanıtılmıştır.

The Comedian[değiştir | kaynağı değiştir]

Camdan atılarak öldürülmüştür. Moloch'a gülümseyen son komedyendir. Bir süre devlet çatısı altında çalışmıştır.

Nite Owl[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişte Rorschach ile çalışmıştır fakat kahramanlığı bırakarak ortaklığı bitirmiştir. X-ray görüşü, gece görüşü gibi özellikleri olan gözlüğü vardır. Owlship isminde kendi baykuşa benzeyen bir aracı vardır.

Ozymandias[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmini halka açıklayan iki Watchmen üyesinden biridir. The Comedian'ı öldüren kişidir. Ayrıca New York'u yok ederek 3. dünya savaşını durdurmuştur.

Silk Spectre[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Manhattan ile özel bir yerde kalmıştır ve Dr. Manhattan ile birbirlerini sevmişler fakat daha sonra Dr. Manhattan'dan ayrılmış ve Nite Owl ile karşılıklı aşk yaşamışlardır. Annesinin zorlaması ile küçük yaşta kahramanlığa hazırlanmıştır.

Rorschach[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kahramanlardan farklı olarak gerçek ismi gizli kimliğidir.

Sinema ve Televizyonda Watchmen[değiştir | kaynağı değiştir]

2009'da Wathcmen Zack Snyder tarafında sinemaya aktarılmıştır.[3]

2019 yılında Damon Lindelof yapımcılığında, HBO tarafından, çizgi romanda yaşananlardan 34 sene sonrasını anlatan 9 bölümlük bir televizyon dizisi yayınlanmıştır.[4]

Kaynakça ve notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1988 Hugo Awards 21 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The HugoAwards.com. Retrieved on September 22, 2008.
  2. ^ http://www.sabah.com.tr/haber,8160AED34C1F4CE8A9E61F79D5EF5E15.html[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ Snyder, Zack (4 Mart 2009), Jackie Earle Haley, Patrick Wilson, Carla Gugino, Malin Akerman, "Watchmen", Action, Drama, Mystery, Sci-Fi, Warner Bros., Paramount Pictures, Legendary Entertainment, 29 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
  4. ^ "Watchmen". HBO (İngilizce). 16 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]