Akustik savaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Savaş

Miecze.svg

Savaş tarihi
Askeriye Portalı  

Akustik savaş, düşmanın sualtı akustik tayfının kullanımını saptamak, bundan istifade etmek, bunu azaltmak veya önlemek için sualtı akustik enerjisinin kullanılmasını da içine alan, ve sualtı akustik tayfının dostça kullanılmasını sağlayan faaliyetlerdir.

Akustik harbin üç bölümü vardır:

  • Akustik harp destek tedbirleri. Akustik harbin su içinde yayılan akustik enerjiyi bu yayılmadan faydalanmak amacıyla araştırılması, önlenmesi, yerinin tespiti, kaydı ve analizi işlemlerini kapsayan yönüdür. Akustik harp destek tedbirlerinin kullanılmasında kasıtlı sualtı akustik yayım yapılmaz ve genellikle düşman tarafından tespit edilemez.
  • Akustik harp karşı tedbirleri. Akustik harbin düşmanın sualtı akustik tayfını etkin bir şekilde kullanmasını azaltmak veya önlemek amacıyla alınan tedbirleri kapsayan yönüdür. Akustik harp karşı tedbirleri aldatma ve karıştırma amacıyla yapıları kasıtlı sualtı akustik yayımını kapsar.
  • Akustik harp karşı tedbirlere karşı tedbirler. Akustik harbin düşmanın sualtı akustik harp yapmasına rağmen sualtı akustik tayfın dost kuvvetler tarafından etkin bir şekilde kullanımını temin amacıyla alınan tedbirleri kapsayan yönüdür. Akustik harbin karşı tedbirlere karşı tedbirleri, antiakustik harp destek tedbirleri ve antiakustik harp karşı tedbirlerini kapsar ve sualtı akustik yayımı içine almayabilir

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]