İçeriğe atla

Ahiboz, Gölbaşı

Koordinatlar: 39°36′K 32°51′D / 39.600°K 32.850°D / 39.600; 32.850
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahiboz
Harita
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye
İlAnkara
İlçeGölbaşı
Coğrafi bölgeİç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimiUTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu0312
İl plaka kodu06
Posta kodu06770

Ahiboz, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Galat dönemi yerleşimlerinden olan "Rosolodiaco" şehrinin bu bölgede olduğu tahmin edilir. Galatlar tarafından kullanılan ulaşım yollarının bir güzergahı buradan geçmiş daha sonra antik Roma yolu (Via Taura) nun yani Hristiyanların hac yolunun güneye giden 2. kolu da aynı güzergahı kullanmıştır. Köyde Roma döneminde her 1485 metrede bir dikilen mil taşı bulunmuştur. Ayrıca yapılan araştırmalarda "Taşyol" mevkinden tarihi Roma yolunun kalıntılarına rastlanmıştır. Bizanslılar tarafından bu yol aynen kullanılmıştır.

Selçuklular döneminde Oğuz-Türkmen boylarının Ankara ve civarına yerleşmesi üzerine bu bölge Karacadağ Nahiyesi idaresi birimine daha sonraki yılarda Haymana kazasına bağlanır.

Selçuklu Hanedanı döneminden itibaren köyün bulunduğu yerde iskan yapıldığına dair bir bilgiye ulaşılmamış ancak Ahiboz isminin bu bölgenin bir ahi büyüğünün tımar arazisi olabileceği kanaatini kuvvetlendirir ve vakıf kayıtlarında Ahiboz ismine rastlanmamıştır.

1853-1856 yılları arasında, Osmanlı ve Rus İmparatorluğu arasında yapılan o kanlı Kırım Harbi' nde ve sonrasında yenilgiye uğrayan Osmanlı İmparatorluğu'na bölgeden, yani Kırım ve Kuzeybatı Kafkasya' dan yoğun bir göç başlar, çünkü yıllarca halife Osmanlı padişahı için savaşmışlar şimdi ise yok olmadan ya Osmanlının iskanını kabul etmek veya Özbekistan çöllerine doğru sürülmek durumunda kalmışlardır. Bu göç kafilelerinde özellikle göçebe Nogay kabileleri ayrı bir yer tutmaktadır ki bunlar için Adana Ceyhan bölgesinde iskan emri çıkmış ve kafileler yollara dökülmüş, Ceyhan'a ulaşabilenleri ise sıtma beklemektedir. O zaman insan yaşamayan bataklık Ceyhan, aç, sefil, göçebe Nogay kabileleri için mezar olmuş, nüfusun tamamına yakını ölmekte iken yoldaki kafilelere, daha fazla ölüme gelmemeleri için haber salınmış. İşte, o yoldaki kafilelerden birinin iskan edildiği verimsiz, kıraç, arazide Ahiboz köyüdür. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü vakıflar kayıt arşivinde bulunan 27 Şevval 1289 (28 Aralık 1872) tarihli vakfiye kaydında Ankara'ya bağlı Haymana kazası Ahiboz köyüne iskan etmiş bulunan 150 hanedan oluşan Nogay, Canıbuyluk (Comboyluk) kabilesinin, Ankara' dan güneye yolculuklarda, daha önceleri zaten bir gece konaklama noktası olan bu yerde kendi gayretleriyle bir mescit yaptıkları bu mescitte 5 vakit namaz kılındığını köyün yakınında ve civarında cuma namazı kılınan bir cami olmadığından ve köyünde cuma namazı kılınabilecek şartlara sahip olunduğu ve Sultan Abdülaziz'den Ahiboz köyü camiinde cuma namazı kılınması için izin istenilmiştir.

1935 yılında yeni kurulan genç Türkiye Cumhuriyet' inin, soydaşları için Bulgaristan ve Romanya ile yaptığı anlaşmadan Türkiye'ye gelen göçmenlere bu topraklar yine bağrını açmış ve gelenlerin bir kısmı Ahiboz'a yerleştirilmişler.[kaynak belirtilmeli]

23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür. Önce Karagedik Belediyesi sınırlarına alınmış, 2008 yılında Karagedik Belediyesinin kapanması ile birlikte Gölbaşı'nın mahallesi olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara'ya 40 km, Gölbaşı'na ise 20 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 338
2000 410
1997 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin içme su ve doğalgaz şebekesi, kanalizasyon mevcuttur. Karakayalar mevkii ağaçlandırılarak mesire alanı yapılmış ve buraya Atatürk büstü konularak büyük bir bayrak direği dikilmiştir.