Gölbek, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölbek
Ankara ilinin Türkiye'deki konumu
Gölbek'nın Ankara'da bulunduğu yer
Gölbek
Gölbek
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06770
Resmî site

Gölbek, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara-Konya karayoluna 5 km, ilçe merkezine ise 50 km uzaklıktadır. Mahallenin eski adı “Kölit”, “Kölik” ve “Gölnik”tir. Güzelcekale, Gülbağı, Cimşit, Emirler, Çeltek, Karacaören Mahalleleri ve Balçıkhisar Beldesi ile komşudur. İlk yerleşmelerden olan mahallede, Eski, Geç Tunç, Demir Çağları’na ait Taşlıhöyük ve Yağlıören höyükleri ile Galatlar’a ait bir kale bulunmaktadır.

“Çalıkdüzü”nün batı yamacında, Sulakiye Gölünün kenarında bulunan köy, Selçuklular döneminde Bozulus Türkmen aşiretlerinin “yaylağı” olarak kullanılır.

Sulakiye Gölü suyunun zaman içinde çekilmesi ile bu bölgeye TÜRKMEN aşiretleri yerleşerek, köyler kurar. “Karakeçili” aşireti bir müddet bu bölgeyi “yaylak” olarak kullanır. Türk hakimiyetinde Karacadağ idari birimine bağlı olan bölgeye zaman içinde, Haymana’nın Kızılkoyunlu ve Karapınar köylerinden aileler gelerek yerleşir.

Kale, Hacıveliözü ve Demirhavan tepeleri bulunan köyde, modern tarım aletleri kullanılarak buğday, arpa ve nohut yetiştirilir. Arazisinin bir bölümünün dağlık olması dolayısıyla da büyük ve küçük baş hayvancılığı yapılır. 2000 yılında 269 nüfusludur.

On yıl öncesine kadar Sulakiye Gölü’nde ördek, kaz, turna ve toy kuşu avcılığı yapılırken, günümüzde göl suyunun çekilmesi dolayısıyla, göl sahası tuzlu toprak haline gelmiştir. Evler genellikle bahçeli olup, bahçelerde meyve ağaçları bulunmakta, özel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar da sebze yetiştirilmektedir. Yakacak olarak kömür ve tezek kullanılmakta, ekmek olarak da bazlama ve yufka yapılmaktadır.OĞUZ TÜRKMEN geleneğinin hakim olduğu mahallede eğitim, Bezirhane Beldesi’nde taşımalı olarak yapılmaktadır. Ankara-Konya karayoluna kadar olan mahalle yolu kaplama asfalttır. Köy Konağı, imam lojmanı, Eski köy camii ve 2002 yılında yapılan yeni köy camii vardır.

1858 yılında doğan ve Hacı Ali Efendi’nin oğlu olan Yusuf Ziya Efendi ilmiye sınıfındandır. Günümüzde yeni cami yapıldığı için ibadete kapalı olan eski köy camiini Hacı Ömer Efendi yaptırır. Kare planlı ve karkas bir yapı olan eski köy camiinin alçı mihrabı özgündür. Bahçesinde antik mermer parçalar bulunmaktadır. 2006 yılına kadar idari yönden Haymana ilçesine bağlı olan mahalle, Gölbaşı’na bağlanmıştır. Geleneksel yapı malzemesi taş ve kerpiçtir. Gelir düzeyi iyi olan köyde, şehirden göç başlamış ve yeni yapılaşma da oldukça hızlıdır. Ağlıpınar Çeşmesi mahallenin meşhur çeşmesi olup, suyunun şifalı olduğu söylenir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 80 km, Gölbaşı ilçesine 50 km uzaklıktadır.Gölbaşının en uzak mahallesi unvanına sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 380
1997 390

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tavuk çiftliği vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahalle hızla gelişmekte olup bazı projeler yapılmaktadır ve geniş arazi yapısıyla yatırımlara elverişli bir durumdadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]