Yurtbeyi, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yurtbeyi
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06770

Yurtbeyi, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elmadağ yamaç dere yatağı, bölgenin tarihte ilk iskan yerlerini oluşturmaktadır. İlk çağlardan itibaren iskan gören bölgenin, savunma ve kontrol yeri olarak kullanıldığı sanılan “Gerder Kale” isminde kalesi bulunmaktadır. Ayrıca mahallenin doğusunda erken Hristiyan döneminde sığınak, saklanma yeri veya inziva yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen kayalara oyulmuş mağaralar vardır.

Türkmenlerin Ankara civarında ilk yerleşme yerlerinden olan “Gerder” 1530’lu yıllarda bir mezra konumundadır. Tarihi seyir içinde Ankara merkez ilçeye bağlı olmuş, daha sonra sırayla Kasaba-i Bala, Haymana ve Çankaya ilçelerine bağlanmıştır. Bu bölgede geçmişte Ermeni ve Türk göçleri olmuştur.

Bu bölgeye “aziz beylü” ve “oğul beylü” aşireti mensupları yerleştirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan bir belgede, Ankara sancağına bağlı Haymana Kazasının Gerder karyesinde (köyünde) “El-hac Hüseyin Cami-i Şerifi “ vakfı olduğu kayıtlıdır. Bu camiye “İbrahim Efendi”, 10 Kasım 1826 tarihinde hatip olarak tayin edilir. İbrahim Efendi vefat edince, yerine oğullarının ehliyetsizliğinden dolayı “Hasan Efendi Bin İsmail” hatip olarak 21 Temmuz 1886 tarihinde tahin edilir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 27 km, Gölbaşı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]