Günalan, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Günalan
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06770
Resmî site

Günalan, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Günalan Mahallesi Gölbaşı'nın Ballıkpınar ve Taşpınar ile birlikte üç Tatar Türk mahallesinden biridir. Mahalleliler; Kırım'dan Slavlaştırma politikaları yüzünden önce Romanya'ya sonra da Türkiye'ye göç eden ve eski adı Holos olan köye Devlet tarafından yerleştirilen Tatarlardır. Göç yolların pek çok şeylerini yitirmişler, ancak iki şeyi "Yeşil sevgisi" ve "ileri tarım tekniklerini" yanlarında getirerek Bozkır'ın ortasında bir vaha oluşturmuşlardır. Ceplerinde getirdikleri akasya ağacı tohumlarını dikerek yeşil bir çevre yaratırken, o dönem Anadolu'sunda olmayan demir pulluğu (güçlü atlarla birlikte) kullanarak ortalamanın çok üzerinde artı değer yaratmış zenginliklerini de insana harcamak suretiyle erken çağda okulluluk oranını en üst düzeye çıkarmışlardır. Ankara'ya yakın olmakla bir yandan kentlileşirken bir yandan da geleneksel kimliklerini kaybetmemişlerdir. Halen anavatan'da (Kırım) kalan soydaşlarla sıkı ilişkiler içerisindedirler[1].

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KIRIM TATAR TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Anavatan Kırım'daki gelenek ve görenekler yaşatılmaya çalışılmaktadır. Düğün ve bayramların yaşanılması özgün karakterini korumaktadır. Düğünlerde "Siydosman Saray", "Ay Gülü Güllüm" türküleri "Dare" (tef) eşliğinde halen şınglatılmakta(söylenmekte), konuşma gecelerinde "Kartagası" "Sağbey" "Solbey" "Küregecibey" görev yapmakta, sofra adabına uymayanlar "Kapıcı" tarafından soyundurulmaktadır(cezalandırılmaktadır). Böylesi gecelerde efendi olmanın gereği yerine getirilmektedir.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekler et ve hamur karışımıdır. Kırım dan beri hiç unutulmayan tatarın baş aşı çiğ börek en favorilerdendir. Çoğu evde çiğ börek halen ana vatandan getirilen şöyün (döküm) kazanların içerisinde odun ateşinde pişirilmektedir. Kaşıkbörek, uköm börek, göbete, peşlokum (peş=fırın) v.b. yiyecekler etin hamur ile bileşiminden oluşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 46 km, Gölbaşı ilçesine 24 km uzaklıktadır.Ankara-Konya Yönünde Devlet Karayolunun 40. kilometresindeki Ahiboz'dan sola doğru 4,5 km gidildiğinde mahalleye ulaşılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Son yıllarda tüm dünyada görülen küresel ısınmanın etkilerini en aza indirmek için başlatılan ağaçlandırma calışmaları tüm hızı ile devam etmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte, mahalle artık büyük çoğunluğu Ankara'da yaşayan mahallelilerin hafta sonu yazlığı niteliğine dönüşmüştür. Kışın Mahallede sadece yaşlılar ikamet etmektedir. Bu nedenle ekonomi biraz da şehre dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]