Karaali, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaali
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06830
Resmî site

Karaali Mahallesi, Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1348 tarihinde Konya-Karaman yöresinden gelen Kara Ali adında bir Türk tarafından kurulmuştur. Köye ilk olarak 3 aile gelmiştir. Köye zaman içinde İstanbul'dan, Erzurum'dan, Kaman'dan, Gerede'den (Kayseri Develi) Elmadağ'dan, Konya'dan, Karaman'dan, Aksaray'dan, Koçhisar'dan göçler olmuştur.

Karaali Beldesi Osmanlı Devleti zamanında kaza merkezidir (Bugünkü ilçe). Daha sonra Bala Kasabasına 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında Kafkas Göçmenleri gelince (93 Muhacirleri olan Çerkezler) ve Karaali Beldesi Ankara-Kırşehir yolunun 6 km içerisinde kaldığı için 1887 yılında Kaza Merkezliği Karaali'den alınıp Bala'ya verilmiştir. Bundan sonra Karaali bucak olmuştur. Daha sonra Karaali köy yapılmıştır. 1990 nüfus sayımında nüfusu 2104 çıkınca, nüfusu 2000'nin üzerinde olduğu için 1992 yılında belediye yapılmıştır. 2014 Yerel seçimleri öncesi Balâ'ya bağlı olan Belde Gölbaşı'na bağlanarak mahalle olmuştur. Birinci Dünya Savaşına 95 yiğidini cepheye göndermiştir. Bunların 90 tanesini geri dönmeyip şehadet şerbetini içmiştir. Cumhuriyet Döneminin 4. Ankara Müftüsü olan Hamza Koru (1933-1940) Karaalilidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 56, Gölbaşı ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Semtte ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır.

Semte ulaşım belirli saatlerde Gölbaşı'ndan hareket eden 180 hat nolu EGO otobüsleri ile sağlanır.