Yağlıpınar, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yağlıpınar
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06770
Resmî site

Yağlıpınar, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Türksat ve tesisleri bu mahallede bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yağlıpınar Mahallesinde yaşayan ve nüfusa kayıtlı olanların ataları 1905 yılında Kafkasya'dan göçen Karaçaylardır. Karaçaylar tarafından kurulmuştur. Mahalle 100 yıldan fazla bir zamandır varlığını sürdürmektedir. Mahalle halkı mahalle dışından olanlara arsa satışından dahi zaman zaman imtina edebilmektedir. Mahalle dahilinde üç tane sürekli akar çeşme mevcuttur. Tarım arazilerinin bir kısmı özel doğa koruma bölgesi dahiline alınmıştır.

Mahallenin adı içerisinde barındırdığı, yazları buz gibi kışın ise ılık akan bir çeşmeden gelmiş; suyun içimi halk tabiriyle içerken "yağ gibi" boğazdan aktığından buna dayanarak köyün adı YAĞLIPINAR olduğu söylenir...

2004 yılında çıkan yasa ile, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını gelirleyen 50 km'lik yarıçap içinde kaldığından mahalleye dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaçay Türkleri, kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahalle içerisinde az sayıda 100 yıllık (bir ila beş adet) kerpiç-ahşap karışımı ev vardır. Mahalle halkı Karaçay geleneklerini titizlikle korumaktadır. 2005 yılında devlet bakanı Abdüllatif Şener huzurunda yüzüncü yıl şenlikleri yapılmış ve İç Anadolu Karacay ve Çerkez boyları da katılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 36 km, Gölbaşı ilçesine 17 km uzaklıktadır. Yer itibarı ile Beynam ormanlarının güney uç kısmının karşısında yer alır. Ankara merkezine göre sıcaklı genelde 3 santigrat derece daha düşüktür.

Arazisi düzdür ve tarıma oldukça elverişlidir. Arazide tepelik ve zaman zaman sarp yerleri de söz konusudur. Tarım arazilerinin bir kısmı özel doğa koruma bölgesi dahiline alınmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahalle sınırlarında bir de süt ürünleri fabrikası bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin mahalle tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için mahalle muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre mahalle muhtarları:

2014- Ramazan Mirza
2009 - Nurettin Özbek
2004 - Nuh Gençer
1999 - Nuh Gençer
1994 - Nuh Gençer
1989 - Özcan özbek
1984 - Muzaffer Gökgöz

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır.

Mahalleden Gölbaşı'dan kalkan 147, 149, 151 ve 180 hat nolu EGO otobüsleri geçmektedir. Şehiriçi minibüsleri gitmemektedir.

Mahalle anayol üzerinde olduğundan, Aksaray, Konya, Adana, Mersin, Hatay, Karaman, Nevşehir, Niğde ve aynı yol üzerindeki birçok il merkezine giden otobüs firmalarının araçları da geçmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]