Aeroflot'un 244 sefer sayılı uçuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aeroflot Uçuş 244
Özet
Tarih 15 Ekim 1970
Kaza veya olay türü Kaçırılma
Kalkış Batum, SSCB
İstikamet Sohum, SSCB
Yolcu sayısı 46
Mürettebat 5
Ölü sayısı 1
Hava taşıtı
Hava taşıtı modeli Antonov An-24
Havayolu firması Aeroflot


Aeroflot'un 244 sefer sayılı uçuşu, 15 Ekim 1970 tarihinde Aeroflot'a ait Antonov An-24 tipi yolcu uçağının Batum'dan Sohum'a uçarken iki yolcusu tarafından Trabzon'a kaçırıldığı havacılık olayı. Sovyetler Birliği'nde başarıya ulaşmış ilk uçak kaçırma girişimidir.

15 Ekim 1970'te, sabah 10:30'da Sohum'a gitmek üzere Batum'dan, 46 yolcu ve 5 mürettebatıyla havalanan Aeroflot uçağı kısa süre sonra her ikisi de Sovyetler Birliği vatandaşı olan Litvanya asıllı baba-oğul 46 yaşındaki Pranas Brazinskas (Koreyevo) ile 18 yaşındaki Algerdas Brazinskas (Koreyevo) tarafından ateşli silahlarla ele geçirilmeye çalışıldı. Kendilerine direnen kabin görevlisi 18 yaşındaki Nadejda Kurçenko'yu vurarak öldürdüler. Bundan sonra kokpite giren ikili pilotlardan uçağın rotasını Türkiye'ye doğru çevirmelerini istedi.

Pilotların da direnmeleri üzerine baba oğlun tabancalarından çıkan kurşunlar Kaptan Pilot Valeri Adejov'u hafif, ikinci pilot ve aynı zamanda telsizci olan Suliko Raharaviç'i ağır yaraladı. Pilotlar sağlık durumlarına rağmen uçağı Trabzon üzerine getirmeyi başardılar. Trabzon Havalimanı ile telsiz iletişimine geçmelerine rağmen lisan sorunu yüzünden anlaşamayan pilotlar, kendi inisiyatifleriyle saat 12:10'da uçağı Trabzon Havalimanı'na indirmeyi başardılar.

Yolcuların ve pilotların uçağı terk etmelerinden sonra teslim olan baba-oğul gözaltına alındı. Trabzon'da siyasi polis ve MİT tarafından ifadeleri alınan Koreyevolar, 17 Ekim tarihinde Trabzon Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından savcının itirazına rağmen "siyasi suçlu" olduklarına karar verilerek serbest bırakıldılar. Serbest bırakılmalarına rağmen polis gözetiminde tutulmaya devam ettiler.[1] Sovyetler Birliği'nin iade talepleri ise geri çevrildi.

Dosya, savcı tarafından Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay Ceza Dairesi, kararı olduğu gibi onayladı. Fakat Adalet Bakanlığı, dosyayı Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndererek bir defa daha incelenmesini talep etti. Başsavcı dosyayı inceledikten sonra Ceza Daireleri Genel Kurulu'na gönderdi. Genel Kurul ise suçun "adi" olduğu hükmüne vardı. Sonuçta Baba Pranas Brazinskas sekiz, oğlu Algerdas Brazinskas ise iki yıl hapse mahkûm edildiler. 1974'teki genel aftan yararlanan baba oğul, Yozgat'ta ev hapsine alındılar.

27 Haziran 1976'da Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne sığınmalarına rağmen, Rus Yahudisi baba-oğul, 3 gün sonra Türk makamlarına geri verildi. 11 Temmuz'da Türkiye'yi terk ederek Kanada'ya giden ikili, oradan da ABD'ye geçtiler. Brazinskaslar ABD'de siyasi sığınma istekleri reddedildiği halde, ülkeyi terketmeyip Kaliforniya'ya yerleştiler. 1983'te ABD vatandaşlığına geçtiler.

2002 yılında oğul Algerdas, 77 yaşındaki babasını ABD'de öldürdü.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]