Achille Lauro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Achille Lauro

Achille Lauro, (önceki adı Willem Ruys), bir yolcu gemisidir. Daha çok 1985'teki kaçırılma olayı ile anılır.

Willem Ruys'un yapımı 1947'de tamamlandı ve ilk seyahatine 2 Aralık 1947'de çıktı. 192 m uzunluğunda, 25 m yüksekliğinde, 21.110 gross ton ağırlığında ve 900 yolcu kapasiteli idi. 1964'te "Lauro Line" şirketince satın alınmasının ardından adı Achille Lauro oldu. Yoğun bir bakım ve onarımdan sonra 1966'da tekrar sefere çıktı. 30 Kasım 1994 günü, Somali açıklarındayken çıkan bir yangın sonucu tahrip oldu ve üç gün sonra da battı. [1]

Kaçırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Ekim 1985 tarihinde, Filistin Kurtuluş Cephesi (FKC) mensubu dört kişi, İsrail'in 1 Ekim tarihinde Tunus'taki FKÖ genel merkezini bombalamasına misilleme olarak, Achille Lauro gemisi Mısır'ın Aleksandria kentinden Port Said kentine gittiği sırada geminin kontrolünü ele geçirdiler.

Geminin, Suriye'nin Tartus limanına yanaşmasını ve o tarihte İsrail hapisanelerindeki 50 Filistinlinin serbest bırakılmasını talep ettiler. İsteklerinin reddedilmesi üzerine, felçli bir Yahudi yolcuyu (Leon Klinghoffer) öldürerek denize attılar. Gemi Port Said'e geri döndü ve iki gün süren pazarlıklardan sonra korsanlar, gemiyi terk etmeye razı oldular ve bir Mısır uçağı ile Tunus'a gitmelerine izin verildi.

Uçak Tunus'a gitmekte iken ABD savaş uçaklarınca Sicilya'daki bir NATO üssüne inmeye zorlandı ve korsanlar İtalyan makamlarınca tutuklandı. Büyük olasılıkla liderleri Ebu Abbas da dahil olmak üzere uçağın diğer yolcularının Tunus'a gitmelerine izin verildi. Ebu Abbas İtalyan makamlarınca gıyabında yargılandı ve suçlu bulundu. Abbas, kaçırma olayı ve öldürülen Klinghoffer için 1996'da özür diledi fakat bu özür ABD hükûmeti ve Klinghoffer'in ailesince kabul edilmedi. Abbas 2003 yılında Irak'ta yakalandı ve 8 Mart 2004'te hapiste öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]