Veilside

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Veilside Co., Ltd.
ヴェイルサイド株式会社
Tip Kabushiki gaisha
Endüstri Otomotiv
Kuruluş 1990
Kurucu Yokomaku Hiranao
Genel merkezi Tsukuba, Japonya
Ürün Otomobil parçaları
Web sitesi www.veilsidejpn.com

Veilside Co., Ltd. (Japoncaヴェイルサイド株式会社 Vueirusaido kabushiki gaisha), Japonya merkezli bir otomobil parça ve modifikasyon şirketidir. Şirket, 1990 yılında Yokomaku Hiranao tarafından kurulmuştur. Şirketin merkezi Tsukuba kentinde yer almaktadır.

Şirket, başlangıçta süspansiyon ve tuning parçaları satmakta iken günümüzde birçok otomobil markasına aerodinamik ve estetik geliştirme için iç gövde parçaları üretmektedir.[1][2]

Şirket adını, sahibinin adı olan Yokomaku Hiranao'dan almaktadır. "Yoko", "yan" (side) anlamına gelirken "maku" ise "perde" (veil) anlamına gelmektedir.

Bodykit yaptığı bazı araba modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

VeilSide tarafından yapılmış bir Toyota Supra.
VeilSide'ın ürettiği ve Tokyo Drift filminde de kullanılan RX-7.

Önemli kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Veilside'ın ürünleri Hızlı ve Öfkeli (2001), Daha Hızlı Daha Öfkeli (2003), Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı (2006), Hızlı ve Öfkeli 3 (2009), Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (2011) ve Hızlı ve Öfkeli 6 (2013) gibi filmlerde kullanıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "PROFILE | Take a look at our globally recognized custom car(s)【VeilSide】". www.veilsidejpn.com. 1 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2019. 
  2. ^ "F&F-Style VeilSide RX-7 Fortune For Sale". CarBuzz (İngilizce). 1 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]