Acura CSX

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Otomobil modeli
2006 Acura CSX.jpg
Genel Bakış
Üretici Acura
Üretim yıl(lar)ı 2006 - 2012
Montaj CSX
Gövde ve Şasi
Karoser Sedan
Benzerleri Honda Civic
Güç özellikleri
Motor Önde enlemesine yerleştirilmiş
2.0 L K20Z2 I4
2.0 L K20Z3 I4 (Type-S)
Şanzıman 5 ileri manuel
5 ileri otomatik
6 ileri manuel (Type-S)
Depo hacmi 50 lt
Boyutlar
Dingil mesafesi 2700 mm
Uzunluk 4544 mm
Genişlik 1752 mm
Yükseklik 1435 mm

Acura CSX, Japon firma Honda'nın aynı zamanda Türkiye'de de ürettiği 8.nesil Honda Civic Sedan'ın Acura amblemli bir versiyonudur. Yine bir önceki (7.nesil) Honda Civic Sedan'dan türetilen Acura EL'in yerine geçen model Acura firmasının giriş seviyesi modelidir. Temel olarak aldığı Honda Civic Sedan'ın lüks bir versiyonudur. Sadece Kanada'da piyasaya sunulmaktadır. Yerini aldığı EL gibi Alliston, Ontario, Kanada'da üretilmektedir. İlk olarak 2005 Kasım ayında 2006 model olarak piyasaya sunulmuştur.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

CSX, Honda Civic’in amblemi değiştirilmiş hali değildir. Daha doğrusu Honda, Kanada için özel tasarlanmış Acura CSX’in tasarımını JDM (Japon) Civic’e uygulamayı seçmiştir. Yani gerçekte JDM Civic, Acura CSX’in Honda amblemli versiyonudur.

…popüler bir yanlış anlama. Anlaşılan veya tahmin edilenin aksine Acura Kanada sadece Japon Civic’in Honda amblemini Acura yapmadı, daha doğrusu aracı baştan eksiği ve fazlasıyla kendisi tasarladı ve bu noktada tasarım Honda Japonya tarafından kabul görerek Civic’e uygulandı. Japon müşteriler Kuzey Amerikalılara ve Avrupalılara göre tasarım söz konusu olduğunda geleneksel olarak daha tutucular. Bir başka notta, CSX’in üzerine üçgen sinyal lambaları entegre edilmiş benzersiz yan aynaları belki ilk olarak Civic Hybrid’de görüldü ama orijinal olarak kompakt Acura için tasarlanmıştır ve otomobile daha modern ve uzay çağı karakteri kazandırması amacıyla sadece Hybrid’e konulmuştur.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]