Abraham Lincoln Suikastı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Abraham Lincoln suikasti sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Abraham Lincoln suikastı
Soldan sağa: Binbaşı Henry Rathbone, Clara Harris, Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln ve John Wilkes Booth. Currier & Ives'e ait resim hatalı bir şekilde Rathbone'un Booth'un yaklaştığını ve Lincoln'ü vurduğunu gördüğünü belirtir.

Abraham Lincoln suikastı, 14 Nisan 1865'te, Kutsal Cuma'da gerçekleşen, Amerikan İç Savaşının son önemli olaylarından biridir. ABD Başkanı Abraham Lincoln, Ford's Theatre'da eşi ve iki konukla birlikte Our American Cousin oyununu seyrederken silahla vuruldu.

Aktör ve Konfederasyon sempatizanı olan suikastçı John Wilkes Booth, diğer suikastçılar Lewis Powell ve George Atzerodt ile birlikte sırasıyla (o zamanın Dışişleri Bakanı) William H. Seward ile Başkan Yardımcısı Andrew Johnson'ı da öldürmeyi planladı. Booth Lincoln, Seward ve Johnson'ı öldürerek kaos yaratmayı ve Federal Hükümeti yıkmayı umdu. Booth Lincoln'ü öldürmeyi başardıysa da, plan genel olarak amacına ulaşamadı. Seward da saldırıya uğradı, ancak iyileşti. Johnson'ı vuracak olan kişi ise paniğe kapılarak Washington'a kaçtı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 38°53′48″K 77°01′32″B / 38.89660°N 77.02555°W / 38.89660; -77.02555