Roswell kazası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Roswell UFO Vakası sayfasından yönlendirildi)
Roswell kazası
Roswell'in New Mexico'daki konumu
Tarih Temmuz 1947 başı
Konum Roswell, Amerika Birleşik Devletleri
"RAAF, uçan daireyi Roswell bölgesinde bir çiftlikte ele geçirdi" manşetini taşıyan gazete. Yer: Chaves County, New Mexico, Amerika Birleşik Devletleri. Sene: 1947

Roswell kazası, 1947 yılı Temmuz ayında ABD'nin New Mexico eyaletinin Roswell şehrinde meydana geldiği iddia edilen ve Roswell efsanesi'ni başlatan olay.

8 Temmuz 1947 tarihinde New Mexico eyaletinin Roswell kasabası yakınlarında, ABD'nin İdaho Eyaleti'nde orman servisi için kurtarış pilotluğu yapan Kenneth Arnold'un, 25 Haziran'da kayıp bir uçağı Washington Eyaleti'ndeki Cascade Dağları üzerinde aramaya çıkışının ve tahminlere göre dört metre yükseklikte, saatte 222.000 km (120.000 mil) hızla giden dokuz tane disk şeklinde uçan daireler gördüğünü iddia etmiştir. Roswell kasabası şerifi, Binbaşı Marcel‘e haber vererek anlam verilemeyen bir cismin bir çiftlik arazisine düştüğünü belirtmişti. Binbaşı Marcel ve emrinde ki bölük ile beraber cismin düştüğü çiftliğe giderek anlam verilemeyen cisim hemen düştüğü bölgeden tüm parçaları ile toplanarak, bütün ayrıntılar yok edilmiştir. Roswell Günlük Gazetesi haberini ilk başta doğrulayan Amerikan ordusu kısa bir süre sonra yalanlamada bulunarak haberin gerçek dışı olduğunu belirterek gökten düşen UFO değil meteoroloji balonu olduğu belirtilmiş ve bütün parçalar eksiksiz olarak 51. Bölge'ye inceleme amaçlı taşınmıştır. O tarihten sonra Roswell kasabası halkı tarafından anlam veremedikleri cisimleri gördüklerini belirtmişlerdir. Roswell kasabası hala bu olayın etkisi ile yaşar, ve ziyaret ederseniz o kasabada Ufo ile ilgili birçok görsel ve yazı ile karşılaşabilirsiniz.[1]

Teğmen Walter Haut[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı eski bir askeri yetkili, seneler önce ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell askeri üssü yakınlarına düşen cismin içinde uzaylı cesetleri de bulunan bir UFO olduğunu ve bunların Amerikan ordusu tarafından gizlendiğini ölüm döşeğinde itiraf etti.

O dönemde üssün halkla ilişkiler subayı olan ve 2008 yılında ölen Teğmen Walter Haut, ölümünden sonra açılmak üzere yazdığı mektupta, ABD ordusunun birçok teknolojiyi bu "kazada" ele geçen dünyadışı uzay mekiğinden aldığını iddia etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 51.Bölge Gerçeği – Ufolar Var Mı ? 7 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 6 Haziran 2015. Erişim tarihi: 6 Haziran 2015.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]