Ward Hill Lamon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ward Hill Lamon
Kişisel bilgiler
Doğum 6 Ocak 1828(1828-01-06)
Winchester, Virginia, ABD
Ölüm 7 Mayıs 1893 (65 yaşında)
Martinsburg, West Virginia, ABD
Evlilik(ler) Angelina Turner
Bitirdiği okul Louisville Üniversitesi
Mesleği Avukat, koruma, U.S. Marshal

Ward Hill Lamon (6 Ocak 1828 - 7 Mayıs 1893), Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin ilk başkanı olan Abraham Lincoln'ün en yakın arkadaşı ve yakın korumasıydı. ABD'nin Virginia eyaletinde 2 yıl tıp okudu. Angelina Turner ile evlendi. Bu evlilikten Angelina Ehud isminde bir de kızı oldu.

Lincoln'ün, ABD'deki köleliğe son vermek için başlattığı çalışmaların hemen hemen hepsinde Lincoln ile birlikteydi. Lincoln'ün ölümüne sebep olan, Lincoln ve eşinin Ford Tiyatrosu'nda, "Our American Cousin" (Amerikalı Kuzenimiz) adlı oyunu izlemek için gittiği geceye, O gitmemişti.

Bu gecede Lincoln, Konfederasyon adına çalışan Maryland'lı casus John Wilkes Booth tarafından suikaste uğradı. Bu suikast, aynı zamanda ABD'deki başkanlara yapılan ilk suikasttir. Suikastten 12 gün sonra John Wilkes Booth, Federal ajanlar tarafından bulundu. Sonunda da Virginia'da bir ahırda öldürüldü.

Suikastın ardından Lincoln, tiyatronun karşısında Alman bir terziye ait olan eve taşındı. Nisan 1865 sabahı Lincoln hayatını kaybetti. Ward Hill Lamon, Lincoln suikastından kendisini sorumlu tuttu. Lincoln'ün cenazesi trenle Illinois'e götürüldü. Lincoln, en büyük ABD başkanlarından biri olarak kabul edilir.