Abraham Lincoln Suikastı

Koordinatlar: 38°53′48″N 77°01′32″W / 38.89660°K 77.02555°B / 38.89660; -77.02555
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abraham Lincoln suikastı
Soldan sağa: Binbaşı Henry Rathbone, Clara Harris, Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln ve John Wilkes Booth. Currier & Ives'e ait resim hatalı bir şekilde Rathbone'un Booth'un yaklaştığını ve Lincoln'ü vurduğunu gördüğünü belirtir.
Mary Surratt, Lewis Powell, David Herold ve George Atzerodt'un infazı (Fort McNair, Washington, 7 Temmuz 1865)

Abraham Lincoln suikastı, 14 Nisan 1865'te, Kutsal Cuma'da gerçekleşen, Amerikan İç Savaşının son önemli olaylarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Abraham Lincoln, Ford's Theatre'da eşi ve iki konukla birlikte Our American Cousin oyununu seyrederken silahla vuruldu.

Aktör ve Konfederasyon sempatizanı olan suikastçı John Wilkes Booth, diğer suikastçılar Lewis Powell ve George Atzerodt ile birlikte sırasıyla (o zamanın Dışişleri Bakanı) William H. Seward ile Başkan Yardımcısı Andrew Johnson'ı da öldürmeyi planladı. Booth Lincoln, Seward ve Johnson'ı öldürerek kaos yaratmayı ve Federal Hükûmeti yıkmayı umdu. Booth Lincoln'ü öldürmeyi başardıysa da, plan genel olarak amacına ulaşamadı. Seward da saldırıya uğradı, ancak iyileşti. Johnson'ı vuracak olan kişi ise paniğe kapılarak Washington'a kaçtı.

John Wilkes Booth, aşırı güneyli taraftarı olan bir aktör ve Konfederasyon adına çalışan Maryland'lı bir casusdu. Booth'un ilk planı Lincoln'ü pazarlık için Konfederasyon hapishanesine kaçırmaktı. Fakat Lincoln'ün 11 Nisan'da siyahların haklarına yönelik yaptığı konuşma sebebiyle planı suikasta çevirdi. Booth, Lincoln ve eşinin Ford Tiyatrosu'nda bir oyun izleyeceklerini öğrendi. Sonrasında planını daha da büyüterek, Başkan Yardımcısı Andrew Johnson ve Dış İşleri Bakanı William H. Seward için de suikastçılar ayarladı. 14 Nisan akşamı Lincoln ve eşi "Our American Cousin" (Amerikalı Kuzenimiz) adlı oyunu izlemek için Ford Tiyatrosu'na geldiler. Yakın koruması Ward Hill Lamon o gün Lincoln istemediği için oyuna gelmemişti. Lincoln oyunu izlemek için özel balkonda yerini aldı. Booth, balkonun arka kısmında bir delik açarak bekledi. Çünkü oyunun en komik anını bekliyordu. Böylece gürültüden dolayı silah sesi fark edilmeyecekti. Booth gülme seslerinin arasında Lincoln'ü başından vurdu ve Albay Henry Rathbone'un çabasına rağmen sahneye atlamayı başardı. Ardından "Sic semper tyrannis!" (Daima zorbalar için) diye bağırarak kaçtı.[1] Suikasttan 12 gün sonra John Wilkes Booth, Federal ajanlar tarafından bulundu. Sonunda da Virginia'da bir ahırda öldürüldü.

Abraham Lincoln'ün cenaze treni.

Suikastın ardından Lincoln, tiyatronun karşısında Alman bir terziye ait olan eve taşındı. 15 Nisan 1865 sabahı Lincoln öldü.[2] Lincoln'ün cenazesi trenle Illinois'e götürüldü.[3] Lincoln, en büyük ABD başkanlarından biri olarak kabul edilir. Günümüzde Lincoln'ün resmi, 5 Dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paraların üzerinde yer almaktadır. Mezarı Springfield'da bulunan The Oak Ridge Anıtı'ndadır.[4] Ayrıca 1922 yılında yapımı tamamlanmış olan Lincoln Anıtı da Washington'dadır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Townsend, George Alfred (1865). The Life, Crime and Capture of John Wilkes Booth. New York: Dick and Fitzgerald. 
  2. ^ Harrison, Lowell Hayes (2000). Lincoln of Kentucky. Kentucky ,ABD: University Press of Kentucky. ISBN 0-9625290-2-8. 
  3. ^ Abraham Lincoln'ün cenaze treni. 29 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 14 Temmuz 2009 tarihinde ulaşıldı.
  4. ^ Illion Eyaleti resmi sitesi, Lincoln'ün Mezarı sayfası. İngilizce 30 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 30 Haziran 2009 tarihinde ulaşıldı.
  5. ^ Lincoln Anıtı resmi sitesi. İngilizce 2 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 30 Haziran 2009 tarihinde ulaşıldı.