Zorunlu programlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bilgisayar biliminde zorunlu programlama, ya da emperatif programlama, programın durumunu değiştiren ifadeler kullanan yazılımın programlama paradigması'dır. Doğal dillerdeki zorunlu kipin komutları ifade etmesi gibi, zorunlu program da bilgisayar'ın gerçekleştireceği komutlardan oluşur. Zorunlu programlama, beklenen sonuçlarının üst düzey tanımlarından ziyade programın nasıl adım adım çalıştığını[1] açıklamaya odaklanır.

Terim genellikle, programın sonuca "nasıl" ulaşacağının tüm ayrıntılarını belirtmeden programın "neyi" başarması gerektiğine odaklanan bildirimsel programlama'nın aksine kullanılır.[2]

Yordamsal programlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Yordamsal programlama, programın bir veya daha fazla yordamdan (alt programlar veya işlevler olarak da adlandırılır) oluşturulduğu bir zorunlu programlama türüdür. Terimler genellikle eşanlamlı olarak kullanılır ancak yordamların kullanımının, zorunlu programların nasıl göründüğü ve nasıl yapılandırıldıkları üzerinde çarpıcı etkisi vardır. Durum değişikliklerinin yordamlara yerelleştirildiği veya açık argümanlar ve yordamlardan geri dönüşlerle sınırlandırıldığı ağır yordamsal programlama yapısal yapılandırılmış programlama biçimidir. 1960'lardan bu yana, yapısal programlama ve genel olarak modüler programlama, zorunlu programların sürdürülebilirliği ve genel kalitesini iyileştirme teknikleri olarak tanıtıldı. Nesne yönelimli programlama arkasındaki kavramlar bu yaklaşımı büyütmeye çalışır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jain, Anisha (10 Aralık 2022). "Javascript Promises— Is There a Better Approach?". Medium (İngilizce). 20 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2022. 
  2. ^ "Imperative programming: Overview of the oldest programming paradigm". IONOS Digitalguide (İngilizce). 3 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022.