2018-19 2. Lig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2. Lig
Sezon 2018-19
Takım sayısı 36
2017-18
2019-20

2018-19 2. Lig, 2. Lig'in tarihindeki 18. sezonudur. Ligde, 36 takım mücadele edecektir. Sezon 1 Eylül 2018 tarihinde başlayacak ve normal sezon 4 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir.[1]

Gruplarını şampiyon olarak tamamlayan 2 takım direkt olarak bir sonraki yıl 1. Lig'e yükselecektir. Ayrıca her iki grupta da 2.,3.,4. ve 5. sırada bulunan takımlar lig sıralamalarına göre eşleşerek play-off oynayacak ve 1 takım daha üst lige yükselecektir.

Gruplarını son 3 sırada tamamlayan 6 takım, direkt olarak 3. Lig'e düşecektir.

Gruplarda yer alacak takımlar 2 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Orhan Saka Amatörler Evinde yapılan kura çekimi ile belirlenmiştir.[2] 2. Lig'de fikstür çekimi 17 Temmuz 2018'de Beykoz Riva'da yer alan Orhan Saka Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.[3]

Beyaz Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 2. Lig Beyaz Grup takımlarının konumları

Takım bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik direktör değişiklikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Sancaktepe Belediyespor 4 4 0 0 7 0 +7 12 2019-20 1. Lig
2 Sarıyer 4 3 1 0 8 5 +3 10 Play-off
3 Bodrum Belediyesi Bodrumspor 4 3 0 1 7 3 +4 9
4 Kastamonuspor 1966 4 3 0 1 6 2 +4 9
5 Utaş Uşakspor 4 2 2 0 6 1 +5 8
6 Samsunspor 4 2 1 1 4 4 0 7
7 Niğde Anadolu 4 1 3 0 6 5 +1 6
8 Amed 4 2 0 2 3 3 0 6
9 Bayrampaşaspor 4 1 2 1 2 2 0 5
10 Keçiörengücü 4 1 1 2 4 5 -1 4
11 Hacettepe 4 1 1 2 3 4 -1 4
12 Sakaryaspor 4 1 1 2 4 6 -2 4
13 Eyüpspor 4 1 1 2 3 5 -2 4
14 İnegölspor 4 1 1 2 4 7 -3 4
15 Gümüşhanespor 4 0 3 1 4 6 -2 3
16 Ankara Demirspor 4 0 0 4 2 7 -5 0 2019-20 3. Lig
17 Gaziantepspor[a] 4 1 1 2 3 5 -2 -2
18 Manisaspor[b] 4 0 0 4 4 10 -6 -6
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: tff.org
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) İkili averaj 3) Genel averaj 4) Atılan gol sayıları
Notlar:
  1. ^ 6 puanı silindi.
  2. ^ 6 puanı silindi.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İç saha \ Deplasman AME AND BAY BOD EYÜ GAZ GÜM HAC İNE KST KÖG MAN NİĞ SAK SAM SAN SAR UUŞ
Amed 29. 17. 15. 11. 31. 9. 1-0 13. 33. 2-1 6. 8. 24. 18. 27. 20. 22.
Ankara Demirspor 12. 1-2 0-1 15. 18. 30. 8. 17. 20. 6. 10. 33. 28. 22. 14. 24. 26.
Bayrampaşaspor 34. 21. 7. 0-0 23. 0-0 30. 5. 25. 28. 32. 26. 16. 10. 19. 12. 14.
Bodrum Bld. Bodrumspor 32. 19. 24. 2-3 21. 16. 28. 3-0 6. 26. 30. 22. 14. 8. 34. 10. 12.
Eyüpspor 28. 32. 20. 18. 17. 12. 24. 33. 0-1 22. 26. 14. 10. 0-2 30. 6. 8.
Gaziantepspor 14. 1-0 6. 0-1 34. 32. 10. 19. 22. 8. 12. 20. 30. 24. 16. 26. 28.
Gümüşhanespor 26. 13. 18. 33. 29. 15. 22. 31. 17. 20. 24. 10. 8. 1-1 11. 3-3 6.
Hacettepe 21. 25. 13. 11. 7. 27. 5. 9. 29. 15. 19. 17. 1-2 31. 23. 33. 0-0
İnegölspor 30. 34. 22. 20. 16. 3-1 14. 26. 0-2 24. 28. 18. 12. 6. 32. 8. 10.
Kastamonuspor 1966 16. 3-1 8. 23. 19. 5. 34. 12. 21. 10. 14. 24. 32. 26. 0-1 28. 30.
Keçiörengücü 19. 23. 11. 9. 5. 25. 2-0 32. 7. 27. 34. 30. 1-1 29. 21. 14. 16.
Manisaspor 23. 27. 15. 13. 9. 29. 7. 1-2 11. 31. 17. 2-3 5. 33. 25. 18. 20.
Niğde Anadolu 25. 16. 9. 5. 31. 1-1 27. 34. 1-1 7. 13. 21. 23. 11. 29. 32. 19.
Sakaryaspor 7. 11. 33. 31. 27. 13. 25. 20. 29. 15. 18. 22. 6. 17. 9. 1-2 0-2
Samsunspor 1-0 5. 27. 25. 21. 7. 19. 14. 23. 9. 12. 16. 28. 34. 0-3 30. 32.
Sancaktepe Belediyespor 10. 31. 1-0 17. 13. 33. 28. 6. 15. 18. 2-0 8. 12. 26. 20. 22. 24.
Sarıyer 1-0 7. 29. 27. 23. 9. 21. 16. 25. 11. 31. 2-1 15. 19. 13. 5. 34.
Utaş Uşakspor 5. 9. 31. 29. 25. 11. 23. 18. 27. 13. 33. 3-0 1-1 21. 15. 7. 17.
Güncelleme:22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar) Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Sancaktepe Belediyespor4211
Sarıyer2122
Bodrum Belediyesi Bodrumspor13633
Kastamonuspor 196616944
Utaş Uşakspor121255
Samsunspor35116
Niğde Anadolu710127
Amed148138
Bayrampaşaspor915149
Keçiörengücü613610
Hacettepe114911
Sakaryaspor814712
Eyüpspor17813
İnegölspor531014
Gümüşhanespor10111515
Ankara Demirspor15161616
Gaziantepspor17171717
Manisaspor18181818
2019-20 Süper LigPlay-off2019-20 3. Lig
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
AmedDYEGDYEG
Ankara DemirsporDYEYDYEY
BayrampaşasporEBDYEBDG
Bodrum Belediyesi BodrumsporEYDGEGDG
EyüpsporDGEYDBEY
GaziantepsporEGDYDBEY
GümüşhanesporDBEBDYEB
HacettepeEBDGEYDY
İnegölsporDBEGDYEY
Kastamonuspor 1966EYDGEGDG
KeçiörengücüEBDYEGDY
ManisasporDYEYDYEY
Niğde AnadoluEBDBEBDG
SakaryasporDBEYDGEY
SamsunsporEGDBEYDG
Sancaktepe BelediyesporDGEGDGEG
SarıyerEGDGEGDB
Utaş UşaksporDBEBEGDG
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Kırmızı Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2018-19 2. Lig Kırmızı Grup takımlarının konumları

Teknik direktör değişiklikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Menemen Belediyespor 4 3 1 0 9 3 +6 10 2019-20 1. Lig
2 Tuzlaspor 4 3 1 0 7 1 +6 10 Play-off
3 Şanlıurfaspor 4 3 1 0 5 2 +3 10
4 Tarsus İdman Yurdu 4 2 2 0 9 5 +4 8
5 Sivas Belediyespor 4 2 1 1 5 1 +4 7
6 Manisa BB 4 2 1 1 5 2 +3 7
7 Pendikspor 4 2 1 1 4 1 +3 7
8 Kırklarelispor 4 2 1 1 6 4 +2 7
9 Fatih Karagümrük 4 2 0 2 4 4 0 6
10 Zonguldak Kömürspor 4 1 1 2 4 5 -1 4
11 Darıca Gençlerbirliği 4 1 1 2 5 7 -2 4
12 Bugsaşspor 4 1 1 2 4 7 -3 4
13 Bandırmaspor 4 1 1 2 4 8 -4 4
14 Anadolu Selçukspor 4 0 3 1 4 6 -2 3
15 Etimesgut Belediyespor 4 1 0 3 3 8 -5 3
16 Kahramanmaraşspor 4 0 2 2 2 4 -2 2 2019-20 3. Lig
17 Tokatspor 4 0 1 3 0 5 -5 1
18 Fethiyespor 4 0 1 3 4 11 -7 1
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan Gol Sayısı

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İç saha \ Deplasman ASE BAN BUG DGB ETB FKG FET KAH KRK MBB MBS PEN SBS ŞAN TİY TOK TUZ ZKÖ
Anadolu Selçukspor 11. 7. 32. 25. 14. 19. 1-1 23. 9. 34. 27. 21. 29. 30. 16. 1-1 5.
Bandırmaspor 28. 5. 30. 23. 12. 34. 1-0 21. 7. 32. 25. 19. 10. 26. 14. 16. 2-2
Bugsaşspor 24. 22. 26. 2-1 8. 30. 14. 34. 20. 28. 0-1 32. 6. 18. 10. 12. 16.
Darıca Gençlerbirliği 15. 13. 9. 27. 33. 21. 5. 25. 11. 19. 29. 23. 31. 17. 0-0 0-2 7.
Etimesgut Belediyespor 8. 6. 19. 10. 26. 14. 32. 0-3 1-0 12. 22. 16. 24. 20. 28. 30. 34.
Fatih Karagümrük 31. 29. 25. 16. 9. 3-1 21. 7. 27. 0-1 11. 5. 13. 15. 34. 19. 23.
Fethiyespor 2-2 17. 13. 0-4 31. 20. 9. 29. 15. 6. 33. 27. 18. 8. 22. 24. 11.
Kahramanmaraşspor 20. 18. 31. 22. 15. 0-1 26. 13. 33. 24. 17. 11. 1-1 10. 6. 8. 29.
Kırklarelispor 6. 3-1 17. 8. 18. 24. 12. 30. 0-0 10. 20. 14. 22. 33. 26. 28. 15.
Manisa BB 26. 24. 3-0 28. 21. 10. 32. 16. 19. 30. 6. 34. 8. 22. 12. 14. 2-1
Menemen Belediyespor 17. 15. 11. 5-1 29. 18. 23. 7. 27. 13. 31. 25. 33. 2-2 20. 5. 9.
Pendikspor 10. 8. 21. 12. 5. 28. 16. 34. 3-0 23. 14. 0-0 26. 24. 30. 32. 19.
Sivas Belediyespor 2-0 3-0 15. 6. 33. 22. 10. 28. 31. 17. 8. 18. 20. 12. 24. 26. 13.
Şanlıurfaspor 12. 27. 23. 14. 7. 30. 2-1 19. 5. 25. 16. 9. 1-0 28. 32. 34. 21.
Tarsus İdman Yurdu 13. 9. 2-2 34. 3-1 32. 25. 27. 16. 5. 21. 7. 29. 11. 19. 23. 31.
Tokatspor 33. 31. 27. 18. 11. 17. 5. 23. 9. 29. 0-1 13. 7. 15. 0-2 21. 25.
Tuzlaspor 18. 33. 29. 20. 13. 2-0 7. 25. 11. 31. 22. 15. 9. 17. 6. 2-0 27.
Zonguldak Kömürspor 22. 20. 33. 24. 17. 6. 28. 12. 32. 18. 26. 1-0 30. 0-1 14. 8. 10.
Güncelleme:22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar) Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Menemen Belediyespor5111
Tuzlaspor9542
Şanlıurfaspor3753
Tarsus İdman Yurdu7424
Sivas Belediyespor12375
Manisa BB2836
Pendikspor111467
Kırklarelispor1298
Fatih Karagümrük1617139
Zonguldak Kömürspor159810
Darıca Gençlerbirliği10161711
Bugsaşspor661012
Bandırmaspor4101113
Anadolu Selçukspor8111214
Etimesgut Belediyespor18181815
Kahramanmaraşspor17131416
Tokatspor13151617
Fethiyespor14121518
2019-20 1. LigPlay-off2019-20 3. Lig
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Anadolu SelçuksporEBDBEBDY
BandırmasporEGDYEBDY
BugsaşsporDBEGDYEY
Darıca GençlerbirliğiEBDYEYDG
Etimesgut BelediyesporEYDYDYEG
Fatih KaragümrükEYDYEGDG
FethiyesporDYEBDYEY
KahramanmaraşsporDYEBDBEY
KırklarelisporDGEBDYEG
Manisa BBEGDBEGDY
Menemen BelediyesporDGEGDGEB
PendiksporEBDYEGDG
Sivas BelediyesporDBEGDYEG
ŞanlıurfasporEGDBEGDG
Tarsus İdman YurduEBDGEGDB
TokatsporDBEYEYDY
TuzlasporDBEGDGEG
Zonguldak KömürsporDYEGDBEY
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
22 Eylül 2018 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Play-off[değiştir | kaynağı değiştir]

Play-offta çeyrek final ve yarı final müsabakaları çift maçlı eleme usulüne göre oynanacaktır. Eşleşmeler gruplardaki lig sonu puan durumuna göre 2.sıra-5.sıra / 3.sıra-4.sıra ile eşleşecek şekilde yapılmıştır. Her grup çeyrek finalinde tur atlayan takımlar yarı finalde eşleşirler. Grup yarı finallerinde tur atlayan takımlar tarafsız sahada tek maçlı eleme usulü ile Mayıs 2019'daki final müsabakasında karşılaşırlar.

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek final Yarı final Final
                             
 Beyaz Grup 4.sü '  
 Beyaz Grup 3.sü '  
    '  
    '  
 Beyaz Grup 5.si '
   Beyaz Grup 2.si '  
     
   
   Kırmızı Grup 4.sü '  
 Kırmızı Grup 3.sü '  
    '
    '  
 Kırmızı Grup 5.si '
   Kırmızı Grup 2.si '  

Çeyrek final[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Profesyonel liglerde 2018-2019 sezonu başlangıç tarihleri açıklandı". Türkiye Futbol Federasyonu. 20 Nisan 2018. 22 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2018. 
  2. ^ "TFF 2. Lig'de gruplar belli oldu". TFF. 18 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2018. 
  3. ^ "TFF 2 ve 3. Lig fikstürü çekildi". TFF. 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]