İnegölspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İnegölspor
İnegölspor logosu
Tam isim İnegölspor Kulübü
Renkler Bordo-Beyaz
    -    
Maskot "Bordo Dinozor"
Kuruluş 16 Mayıs 1954 (700919683216000000062 yıl, 136 gün önce.)
Stadyum İnegöl İlçe Stadyumu
(Kapasite: 8.000)
Onursal başkan Türkiye Alinur Aktaş
Başkan Türkiye Eşref Güç
Teknik direktör Türkiye Taşkın Güngör [1]
Lig 2. Lig
2015-16 Kırmızı Grup 7.
Resmî site http://www.inegolspor.org.tr
İç saha
Deplasman

İnegöl Spor Kulübü; İnegöl'de, 1954'te kurulmuştur. 1923'te İdmanyurdu Spor Kulübü, 1947'de Demir Spor Kulübü ve 1954'te İnegöl Spor Kulübü'nün kurulması sonrası 1984 yılında birleşmesi ile profesyonelliğe geçmiştir. Kulübün amblemindeki 3 yıldız, kurucu takımları ve onların renklerini temsil etmektedir. İnegölspor'un renkleri Bordo-Beyazdır. Toplam 30 senedir aralıksız profesyonel liglerde bulunmaktadır. 1968'den bu yana iç saha maçlarını, İnegöl İlçe Stadyumu'nda oynamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Kulüp Başkanı Hasan Bilge olmuştur. Aynı yıl 3. Profesyonel Lige dahil edilen İnegölspor büyük başarıya imza atarak profesyonel olduğu ilk yılda şampiyon olmuş ve 2. Profesyonel Futbol Ligi'ne yükselmiştir. İki kez Birinci Lig'e yükselme maçlarında final oynayıp kaybetmiştir. Ön önemli dönemi ise 1987-88 sezonunda Süper Lig'i son maçta 1 puanla kaybetmesidir. Bu sezondan sonra 3 yıl üst üste Play-Off oynamıştır. Bir sezonda Türkiye Millî Futbol Takımı'na 3 Futbolcu veren İlk ve Tek İlçe Takımı olma ünvanını almıştır.

2004-05 sezonunda 2. ve yükselme grubunda ise son maçta 1. Lig'i kaybetmiştir. 2006-2007 sezonunda tekrar yükselme grubuna kalma fırsatını son maçta kaybetmiştir.

2005-06 ve 2006-07 sezonlarında Eskişehirspor, Kasımpaşaspor, Bucaspor, Türkiye Kupası'nda Sivasspor, Bursaspor, Kocaelispor, Hacettepe, Elazığspor, Beşiktaş, gibi üst liglerde mücadele eden birçok takımı yenme başarısını göstermiştir. 2011-12 sezonunda tekrar 2. Lig'e, Türkiye 3. Lig'in de en iyi dönem geçiren ve en az gol yiyen takım unvanı ile yükselmiştir.

2013-14 sezonunda İnegölspor 2. Lig Beyaz Grupta yer aldı.

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşundan bugüne kadar İnegöl kulübünde başkanlık yapmış kişiler aşağıda gösterilmiştir.[2]

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

İnegölspor Altyapısı Türkiye'nin en iyi 25 Altyapı takımı arasında gösterilmektedir. Uzun yıllardır katıldıkları turnuvalar, şampiyonalarda yapmış oldukları başarılarla önemli bir yer edinmiştir. Türkiye futboluna futbolcu ticareti yapan bir kulüp olarak gösterilen İnegölspor Altyapısı'nın şuan da birçok sporcusu Süper Lig, 1.Lig'de top oynamış ve hala oynayanlar bulunmaktadır. 1954'ten bu döneme yaklaşık 300'ün üzerinde profesyonel sporcu yetiştirmiştir. Menajerler ve kulüpler için genç yetenek bulma yeri olarak adlandırılan İnegölspor Altyapısında Kültür,medeniyet ve kişilik eğitimi de verilmektedir.

Ayrıca 1987-88 sezonunda 1. Lig'de oynayan İnegölspor, Türkiye Millî Futbol Takımı'na bir sezonda 3 futbolcu yollayan ilk ve tek ilçe takımı ünvanına sahiptir.

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 yılında İlçe Spor Tesisi olarak kurulmuştur. İlçe Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan stadyumun kullanımı 2008 yılında 1 TL’lik sembolik bir bedelle İnegöl Belediyesi'ne devredilmiştir.

1985 yılında kapalı tribünü, 1993’te çatısı, 2007’de diğer bir kapalı numaralı tribünü yapılmıştır. 1995 yılında ise stadyumun sulanması ve fazla suyun dışarı atılmasıyla alakalı drenaj sistemi kurulmuştur. 1995 yılında yapılmış drenaj sistemi bugüne kadar kullanılmıştır.

300 Bin TL para ile 2012-2013 sezonu için yenilenen İnegöl Şehir Stadyumu'nun saha zemini, İnegöl Belediyesi tarafından, Galatasaray Türk Telekom Arena Stadyumu'nun çim zemini ile aynı özelliklerle yapılmıştır. Avrupa standardına uygun şekilde yenilenen Stadyum sahası Türkiye Futbol Kulüplerinin çoğunda olmayan özelliği ve yeniliği taşımaktadır. Ayrıca 41 noktaya yerleştirilen, hidrolik ve sensörle çalışan rotor başlıklı spring sulama sistemi ile farklı bir drenaj modeli uygulanmıştır.

Stadyumun son haline göre 4.500 kişilik koltuklu numaralı tribünü vardır. Bu numaralı tribüne sadece Kombine sistemi ile girilmektedir. Stadyum kapasite ise 8.000 kişi civarındadır.

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1985-1990

1984-1985, 1990-1993, 1996-1997, 2001-2008, 2012-

1993-1996, 1997-2001, 2008-2012

Güncel Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadro en son 3 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.[3]
No. Pozisyon Oyuncu
2 Türkiye DF Kemal Hastürk
3 Türkiye DF Alişan Ural
4 Türkiye DF Semih Durmuş
5 Türkiye DF Bilal Özdemir
6 Türkiye OS Yılmaz Özeren
7 Türkiye OS Emre Pehlivan
8 Türkiye DF Yasin Görkem Arslan
9 Türkiye FV Mümin Aysever
10 Türkiye FV Raif Demir
11 Türkiye FV Caner Karakuş
12 Türkiye KL Hamdi Tevfik Altıok
14 Türkiye FV Okan Deniz
15 Türkiye KL Yavuz Kur
16 Türkiye DF Ali Aytemur
No. Pozisyon Oyuncu
17 Türkiye DF Mustafa Vargel
19 Türkiye OS Muhammet Öz
35 Türkiye DF Cenk Demirel
43 Türkiye OS Emrah Dağ
46 Türkiye OS Bedirhan Alat
66 Türkiye KL Ali Türkan
67 Türkiye DF Uğur Kavuk
77 Türkiye DF Enes Bayır
81 Türkiye OS Ömürcan Yıldırımlı
95 Türkiye FV Ömer Keskin
96 Türkiye OS Mahmut Şeker
97 Türkiye OS Mert Güneş
99 Türkiye OS Muharrem Efe

Teknik direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taraftar Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

250.000 nüfusu aşkın şehir olan İnegöl'de takıma destek ve sahip çıkma üst seviyededir. Şehrin birçok bölgesi Bordo-Beyaz renklere bürünmüş haldedir. Takımın yıllarca Bursa'dan soyutlanması ve başka bir şehir görülmesi İnegöl halkının desteğini arttırmasına sebep olmuştur. "İnegöl'de İnegölspor Tutulur, Biz İnegöllüyüz İnegölsporluyuz" sloganı ile her geçen gün daha büyük destek bulan İnegölspor'un karşılaşmalarında büyük bir potansiyel sağlayan halk gittiği deplasmanlarla da nam salmıştır. Bilinen birkaç önemli deplasman ise (100 Otobüslük Kütahya, 90 Otobüslük Yalova, 60 Otobüslük Çanakkale, 50 Otobüslük Ankara, 50 Otobüslük İstanbul, 40 Otobüslük Sapanca, 30 Otobüslük Antalya) deplasmanlarıdır.

Kulübün Resmi Olarak, İrriducibili, Efsane Maraton, Hooligans Crew isimleri altında 3 ana Taraftar Grubu bulunmaktadır.

1986 yılında 46'lılar ismi ile Maraton tribünde kurulan tek bir grup oluşumu bulunmaktadır. İnegölspor Taraftarlar Derneği bünyesinde toplanıp İçerdeki ve dışardaki maçlarda yoğun bir atmosfer yaşatmasıyla bilinen bu grup yüksek sayılarda gittikleri deplasmanlarıyla göze çarpıştır. Milenyum'lu yıllara gelindikçe grup sorumlularının tribünlerden etkisini çekmesi ve şehrin bir kaç yıl içinde binlerce göçalması yeni insanların oluşuma katılmasını sağlamış ve bu durum grubu parçalamaya, fikir ayrılıklarına götürmüştür. 2003-2004 sezonunda İnegölspor - Eskişehirspor karşılaşmasında çıkan büyük çaplı olaylar, göz altıları ve grup içi sorunları sonrasında grup bölünme ve fesh etme dernek ise kapanma kararı almıştır. (16.5) ve Biz İnegöllüyüz davasını savunma altında Danger Gençlik ve Hooligans Crew grupları kurulmuştur. Diğer tarafta ise başka bir düşünceyle Grup Forever grubu kurulmuştur.

İrriducibili Grubu, 2004 yılında Danger Gençlik ismiyle kurulmuştur. 2005'te ise (inatçı, bezmez, boyun eğmez) anlamına gelen İrriducibili ismini felsefe edinerek yeni bir isme geçiş yapmışlardır. 1986'da kurulan 46'lılar'ın ve İnegölspor Taraftarlar Derneği yönetici ve eski birçok liderinden oluşturulmuştur. 2008'de Bordo-Beyaz İnegölspor Taraftarlar Derneği'ni kurup organizasyonlarını bu dernek bünyesinde ayarlayıp toplanan, deplasmanlara sıklıkça giden, kulübe yakınlığıyla bilinen bir taraftar grubudur.

Efsane Maraton Grubu, 2006 yılında Grup Forever ismiyle kurulmuştur. Oluşumdan hemen sonra Genç İnegölsporlular Derneği'ni faliyete geçirmişlerdir. Maraton tribünlerin efsanesi olarak bilinen 46'lılar'ın hatırasını canlandırmak adına 2007 yılında isimlerini Efsane Maraton yapmışlardır. Bursa sempatizanlığıyla bilinen, dönem dönem çok az dönem dönem ise çok fazla toplanan, içinde diğer kulüp taraftarlarını barındıran bir topluluktur. Milliyetçi bir düşünceyi sergileyen, kulübe yakınlığıyla bilinen bir gruptur.

Hooligans Crew Grubu, 2007 yılında kurulmuştur. İrriducibili grubu ile aynı davayı yürütmeleri ve dostluları aynı tribün bölümünde yer almalarını sağlamaktadır. İnegölspor taraftarlarından ve Sadece İnegöllülüğü kabul eden bir kesimden oluşmaktadırlar. Ağırlıklı olarak liseli ve üniversite öğrencilerinin de içinde yer aldığı, bununla birlikte grup sol politik yönleri ve beklenmedik tavırlar takınan, diğer grupların aksine bu grup bağımsızlığı ve kulüp yönetimine uzak durmasıyla bilinen bir gruptur.

Tribünlerinde bulunan diğer Taraftar Grupları ise şunlar: Bordo Bereliler, Süleymaniyeliler, Boys Of Society

Dostlukları ve Rekabetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İnegölspor'un kulüp ve halk olarak Beşiktaş, Gebzespor, Bandırmaspor, Fatih Karagümrük kulüpleri ve taraftarlarıyla ebedi dostluğu bulunmaktadır. Beşiktaş ile dostluğu sebebiyle bir ara kulübün Beşiktaş'nin pilot takımı olmasını bile gündeme getirmiştir.

İnegölspor, Bursaspor ve Eskişehirspor kulüpleriyle büyük ve ezeli bir rekabet içindedir. Aralarında oynanan karşılaşmalara ayrı bir ilgi gösterilmektedir. Saha içi ve saha dışı sporcular veya taraftarlar fark etmeksizin çıkan büyük çaplı olay ve gerginlikler bu rekabetin en iyi özetidir.

Bursaspor kulübü ile yıllardır bitmeyen ezeli derbi rekabeti bulunmaktadır. İnegölspor Bursa'nın ikinci büyük kulübüdür. Bursa ve ülke halkının Bursa şehrindeki çok sayıda profesyonel ve amatör kulüplerine rağmen sadece İnegölspor-Bursaspor karşılaşmalarını derbi olarak adlandırılmaktadır.

Maskot[değiştir | kaynağı değiştir]

Bordo Dinozorlar diye kendilerine hitap etmektedirler. Bursaspor ile aralarındaki ezeli rekabet sonucu böyle bir ismi kendilerine yakıştırmışlardır. İnegölspor'un Bursaspor kulübünden daha önce kurulmuş olması, daha önce profesyonel liglere katılması ve (1985-95)'li yıllar arasında takım taraftarları olarak daha büyük bir potansiyele sahip olması aralarındaki rekabet ve sorunları büyütmüştür.

Bursasporluların Yeşil Timsahlar maskotu üzerine İnegölsporlular da Bordo Dinozorlar ismiyle kendilerini belirtmişlerdir. Timsah soyunun Dinozor soyundan gelmesinden esinlenerek bu isme baş vurmuşlardır. Kulübün son yıllarda Bursaspor ile arasının açılması sonucu bu ismi artık sık kullanmamaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]