2006 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Uluslararası Patenciler Birliği'nin (ISU) onayladığı elit patencilerin Dünya unvanı için yarıştığı yıllık artistik patinaj müsabakasıdır. Bu şampiyona ISU şampiyonalarının en prestijlisi olarak kabul edilir.

2006 yılı Dünya Şampiyonası 19 Mart-26 Mart 2006 tarihlerinde Pengrowth Saddledome Calgary, Alberta, Kanada'da yapıldı. 2006 yılı Olimpiyatlarından altın madalyalı hiçbir sporcu müsabakaya girmeyi seçmedi. Şampiyonluğunu savunan oyuncu sadece Stephane Lambiel'di.

Zorunlu dans Ravensburger Walsi'ydi. Çok sayıdaki katılımdan dolayı, bayanların ve erkeklerin elemeleri A ve B gruplarına bölündü.

Madalya Tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  ABD 1 0 3 4
2  Çin 1 1 0 2
3  Bulgaristan 1 0 0 1
 İsviçre 1 0 0 1
 Kanada 0 1 0 1
 Fransa 0 1 0 1
 Japonya 0 1 0 1
 Rusya 0 0 1 1

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ulus Toplam Puanlar EA EB SP FS
1 Stephane Lambiel  İsviçre 274.22 1 4 1
2 Brian Joubert  Fransa 270.83 3 1 2
3 Evan Lysacek  ABD 255.22 2 8 3
4 Nobunari Oda  Japonya 251.21 1 3 5
5 Emanuel Sandhu  Kanada 249.89 6 2 4
6 Jeffrey Buttle  Kanada 241.59 2 7 7
7 Johnny Weir  ABD 235.57 4 5 8
8 Alban Preaubert  Fransa 230.95 5 17 6
9 Li Chengjiang  Çin 229.03 5 6 15
10 Ilia Klimkin  Rusya 227.78 3 10 10
11 Matthew Savoie  ABD 227.41 8 9 9
12 Sergei Davydov  Beyaz Rusya 222.44 6 12 11
13 Tomas Verner  Çek Cumhuriyeti 221.83 7 11 14
14 Gheorghe Chiper  Romanya 219.34 9 15 12
15 Zhang Min  Çin 216.59 4 19 13
16 Anton Kovalevski  Ukrayna 211.93 9 14 19
17 Andrei Griazev  Rusya 208.37 10 21 16
18 Roman Serov  İsrail 207.14 8 16 20
19 Ivan Dinev  Bulgaristan 206.86 11 18 18
20 Silvio Smalun  Almanya 206.58 7 13 21
21 Shawn Sawyer  Kanada 201.05 10 25 17
22 Gregor Urbas  Slovenya 198.54 11 20 23
23 Kristoffer Berntsson  İsveç 192.47 12 23 22
24 Trifun Zivanovic  Sırbistan-Karadağ 183.05 14 22 24
Serbest patene ulaşamayanlar
25 Karel Zelenka  İtalya FNR 13 24
26 Viktor Pfeifer  Avusturya FNR 12 26
27 Igor Matsipura  Slovakya FNR 13 28
28 Jamal Othman  İsviçre FNR 14 27
29 Ari-Pekka Nurmenkari  Finlandiya FNR 15 29
30 John Hamer  Birleşik Krallık FNR 15 30
Kısa programa ulaşamayanlar
31 Aidas Reklys  Litvanya NQD 16
32 Sean Carlow  Avustralya NQD 16
33 Alper Ucar  Türkiye NQD 17
34 Bertalan Zakany  Macaristan NQD 17
35 Michael Novales  Filipinler NQD 18
36 Tristan Thode  Yeni Zelanda NQD 18
37 Zeus Issariotis  Yunanistan NQD 19
38 Luis Hernandez  Meksika NQD 19
39 Edward Ka-Yin Chow  Hong Kong NQD 20
40 Justin Pietersen  Güney Afrika NQD 20

Erkekler grup A Jüri üyeleri listesi:

Erkekler grup B Jüri üyeleri listesi:

Erkekler kısa program üri heyeti listesi:

Erkekler serbest proram Jüri üyeleri listesi:

Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ulus Toplam puanlar EB EA SP FS
1 Kimmie Meissner  ABD 218.33 2 5 1
2 Fumie Suguri  Japonya 209.74 1 2 2
3 Sasha Cohen  ABD 208.88 3 1 4
4 Elena Sokolova  Rusya 202.27 6 3 3
5 Yukari Nakano  Japonya 195.65 2 6 6
6 Sarah Meier  İsviçre 195.11 5 4 5
7 Joannie Rochette  Kanada 189.41 1 7 8
8 Emily Hughes  ABD 184.75 3 10 7
9 Susanna Poykio  Finlandiya 180.06 7 9 9
10 Kiira Korpi  Finlandiya 176.65 5 11 10
11 Yoshie Onda  Japonya 172.46 6 12 12
12 Carolina Kostner  İtalya 172.45 4 16 11
13 Mira Leung  Kanada 168.80 4 14 13
14 Elene Gedevanishvili  Gürcistan 164.92 9 8 17
15 Idora Hegel  Hırvatistan 163.58 7 17 14
16 Liu Yan  Çin 159.05 8 19 15
17 Amanda Nylander  İsveç 154.08 10 18 19
18 Tugba Karademir  Türkiye 153.25 14 22 16
19 Arina Martinova  Rusya 149.89 13 15 21
20 Galina Efremenko  Ukrayna 149.65 14 21 18
21 Anastasia Gimazetdinova  Özbekistan 149.43 11 13 22
22 Julia Sebestyen  Macaristan 142.30 11 24 20
23 Valentina Marchei  İtalya 141.51 12 20 23
24 Annette Dytrt  Almanya 137.31 10 23 24
Serbest programa ulaşamayanlar
25 Viktoria Pavuk  Macaristan FNR 8 28
26 Katarina Gerboldt  Rusya FNR 13 27
27 Michelle Cantu  Meksika FNR 15 25
28 Nadege Bobillier  Fransa FNR 9 29
29 Andrea Kreuzer  Avusturya FNR 15 26
30 Teodora Postic  Slovenya FNR 12 30
Kısa programa ulaşamayanlar
31 Miriam Manzano  Avustralya NQD 16
32 Roxana Luca  Romanya NQD 17
33 Tammy Sutan  Tayland NQD 16
34 Sonia Radeva  Bulgaristan NQD 17
35 Diane Chen Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg NQD 18
36 Ksenia Jastsenjski  Sırbistan-Karadağ NQD 19
37 Jacqueline Belenyesiova  Slovakya NQD 18
38 Choi Ji Eun  Güney Kore NQD 20
39 Olga Zadvornova  Letonya NQD 21
40 Alisa Kireeva  Ukrayna NQD 19
41 Jenna-Anne Buys  Güney Afrika NQD 20
42 Laura Fernandez  İspanya NQD 22
43 Elena Muhhina  Estonya NQD 21
WD Kristina Mikhailova  Beyaz Rusya

Çiftler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra isim Ulus Toplam puanlar SP FS
1 Pang Qing / Tong Jian  Çin 189.20 2 1
2 Zhang Dan / Zhang Hao  Çin 186.42 1 4
3 Maria Petrova / Alexei Tikhonov  Rusya 186.22 3 2
4 Rena Inoue / John Baldwin  ABD 183.17 6 3
5 Valerie Marcoux / Craig Buntin  Kanada 181.09 4 5
6 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy  Almanya 170.08 5 7
7 Jessica Dube / Bryce Davison  Kanada 169.72 7 6
8 Julia Obertas / Sergei Slavnov  Rusya 164.16 8 8
9 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek  Polonya 160.79 9 9
10 Tatiana Volosozhar / Stanislav Morozov  Ukrayna 147.90 11 10
11 Marcy Hinzmann / Aaron Parchem  ABD 140.22 10 13
12 Maria Mukhortova / Maxim Trankov  Rusya 135.70 12 12
13 Marylin Pla / Yannick Bonheur  Fransa 135.02 14 11
14 Dominika Piatkowska / Dmitri Khromin  Polonya 123.37 13 14
15 Rumiana Spassova / Stanimir Todorov  Bulgaristan 117.61 16 15
16 Marina Aganina / Artem Knyazev  Özbekistan 114.52 15 16
17 Stacey Kemp / David King  Birleşik Krallık 106.10 18 18
18 Mari Vartmann / Florian Just  Almanya 105.49 19 17
19 Julia Beloglazova / Andrei Bekh  Ukrayna 104.83 17 19
20 Emma Brien / Stuart Beckingham  Avustralya 86.84 20 20

Buz dansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ulus Toplam puanlar CD OD FD
1 Albena Denkova / Maxim Staviski  Bulgaristan 199.14 1 1 3
2 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon  Kanada 198.69 2 3 1
3 Tanith Belbin / Benjamin Agosto  ABD 196.74 3 4 4
4 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas  Litvanya 195.87 5 5 2
5 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder  Fransa 195.44 4 2 5
6 Galit Chait / Sergei Sakhnovski  İsrail 181.29 6 7 6
7 Oksana Domnina / Maxim Shabalin  Rusya 178.39 7 6 7
8 Federica Faiella / Massimo Scali  İtalya 172.10 9 10 8
9 Melissa Gregory / Denis Petukhov  ABD 171.06 10 9 10
10 Megan Wing / Aaron Lowe  Kanada 170.51 8 8 11
11 Sinead Kerr / John Kerr  Birleşik Krallık 167.83 12 11 9
12 Jana Khokhlova / Sergei Novitski  Rusya 162.15 11 16 12
13 Christina Beier / William Beier  Almanya 154.94 13 14 13
14 Kristin Fraser / Igor Lukanin  Azerbaycan 154.28 14 13 15
15 Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat  Fransa 154.00 15 12 17
16 Morgan Matthews / Maxim Zavozin  ABD 152.97 16 18 14
17 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido  Japonya 152.96 17 15 16
18 Nora Hoffmann / Attila Elek  Macaristan 150.78 18 17 18
19 Alexandra Kauc / Michal Zych  Polonya 144.21 19 20 19
20 Alexandra Zaretski / Roman Zaretski  İsrail 140.14 24 22 20
21 Anna Zadorozhniuk / Sergei Verbillo  Ukrayna 139.72 21 21 21
22 Yu Xiaoyang / Wang Chen  Çin 136.14 23 23 22
23 Elena Romanovskaya / Alexander Grachev  Rusya 135.43 20 19 24
24 Alla Beknazarova / Vladimir Zuev  Ukrayna 132.00 22 24 23
Serbest dansa ulaşamayanlar
25 Olga Akimova / Alexander Shakalov  Özbekistan FNR 27 25
26 Laura Munana / Luke Munana  Meksika FNR 26 27
27 Kamila Hajkova / David Vincour  Çek Cumhuriyeti FNR 28 26
28 Natalie Buck / Trent Nelson-Bond  Avustralya FNR 29 28
29 Alisa Allapach / Peter Kongkasem  Tayland FNR 30 29
WD Anastasia Grebenkina / Vazgen Azrojan  Ermenistan 25

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]