Şişelenmiş su

Vikipedi, özgür ansiklopedi
şişelenmiş su su pınarında

Şişelenmiş su içecek kutusu, cam şişe veya plastik şişe içinde paketlenmiş içme suyu'dur. su kuyusu, arıtılmış su, maden suyu veya kaynak suyu yaygın kullanılır. Şişelenmiş su karbonatlanabilir veya olmayabilir. Şişelenmiş su, küçük damacanalardan, su soğutucu veya su pınarı'na kadar çeşitlilik gösterir.[1]

1973 yılında, DuPont mühendisi Nathaniel Wyeth, karbonatlı sıvıların basıncına dayanabilecek ilk plastik şişe olan polietilen tereftalat (PET) şişelerini patentledi. Günümüzde PET plastik şişeler, hafif ve kırılmaya karşı dayanıklılığı nedeniyle tek kullanımlık şişelenmiş su kapları için tercih edilen cam şişe'nin yerini almıştır.[2]

Dünya çapında bir dizi şirketler, arıtılmış suyu müşterinin kendi konteynerlerine dağıtan satış makinesine sahiptir. Kuzey Amerika'da, bu makineler tipik olarak süpermarketlerin dışında yer almaktadır.

Dünyada en büyük su satış şirketi Glacier Water'dir. 1983 yılında kuruluşundan bu yana, Glacier Water makine yerleşimlerinde önemli bir artış yaşadı.[3]

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Plastik şişede su

Daha sık kullanılan şişelenmiş su türleri şunlardır:[4]

 • Artezyen su - sınırlı bir akiferden kaynaklanır. Su seviyesi, akiferin üstünde bir miktar yükseklikte duruyor.
 • Florlanan su - bu tip su eklenmiş florür içerir. Bu kategori, "Bebekler İçin" veya "Hemşirelik" olarak sınıflandırılan suyu içerir.
 • Yer altı suyu - bu tip su, atmosfer basıncına eşit veya daha büyük bir basınç altında olan bir yeraltı kaynağından kaynaklanır.
 • Maden suyu - tuzlar ve kükürt bileşikleri gibi çeşitli mineraller içeren bir mineral yayından sudur. Bir veya daha fazla delik veya yayına bağlanan bir kaynaktan gelir. Jeolojik ve fiziksel olarak korunan yeraltı su kaynağından kaynaklanır. Bu suya hiçbir mineral eklenemez.
 • Saf su - bu tip su damıtma, deiyonizasyon, ters osmoz veya diğer uygun proseslerle üretilmiştir. Arıtılmış su ayrıca "demineralize su" olarak da adlandırılabilir.
 • Köpüklü su - kaynaktan ortaya çıktığında aynı miktarda karbondioksit içerir. Karbondioksit, muameleden sonra çıkarılabilir ve tekrar doldurulabilir.
 • Kaynak suyu - suyun yeryüzüne doğal olarak aktığı yer altı formasyonundan gelir.
 • Steril su - bu tip su, Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesinde “sterilite testleri” altında sterilizasyon gereksinimlerini karşılar.
 • Kuyu suyu - bir delikten çekilir. Bu delik, sıkılabilir, delinebilir veya başka şekilde inşa edilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Haziran 2018. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2018. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2018. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]