Ters osmoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ters osmoz (İngilizce: reverse osmosis) bir su membran teknolojisi. ile su arıtmada temel olarak iki aşama bulunuyor. İlk aşamada arıtılacak su, bir takım ön temizleme işleminden geçiriliyor. Bu işlem sırasında katı parçalar olabildiğince sudan ayıklanıyor. İkinci aşamada su, pompalanarak yüksek basınçlara ulaştırılıyor ve sonra ayrıştırıcı zarlardan geçiriliyor. Ayrıştırıcı zarlar sayesinde suda bulunan tuzun çok büyük bir bölümü temizleniyor. Osmoz sisteminin tersidir.

Ters Osmoz yöntemi ile su, tuzdan tamamen temizlenemiyor. Dolayısıyla bu arıtma yoluyla içme suyu üretilemiyor. Fakat RO sayesinde gerek tarım suyu, gerek şebeke suyu gibi kullanımlar için uygun kalitede su üretilebiliyor.

Bu sistemin en büyük sorunlarından biriyse ayrıştırıcı zarın maliyeti ve bakımı. Ayrıştırıcı zar sistemin en pahalı parçalarından biri ve yüksek basınç altında çalıştığı için kolayca yıpranıyor, zamanla değiştirilmesi gerekebiliyor. Ayrıca suda oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için ayrıştırıcı zarın belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Bu da üretimin zaman zaman durdurulması anlamına geliyor.