İzotretinoin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İzotretinoin
Isotretinoin structure.svg
Isotretinoin3d.svg
Sistematik (IUPAC) adı
(2Z,4E,6E,8E)-3,7-Dimetil-9-(2,6,6-trimetilsikloheks-1-en-1-il)nona-2,4,6,8-tetraenoik asit
Kimlik belirteçleri
CAS numarası 4759-48-2
ATC kodu D10AD04
PubChem 5282379
DrugBank DB00982
Kimyasal özellikler
Kimyasal formül C20H28O2
Moleküler ağırlık 300.44 g/mol
SMILES search in eMolecules, PubChem
Farmakokinetik özellikler
Biyoyararlanım Variable
Proteine bağlanma 99.9%
Metabolizma Hepatik
Yarılanma ömrü 10–20 saat
Atılma Renal ve Dışkı
Tedavi bilgileri
Gebelik kategorisi ABD - X
Avustralya - X
Yasal durum Prescription Only (S4)(AU) ?(CA) POM(UK) -only(ABD) Prescription only
Uygulama yolu Oral, Topikal

İzotretinoin, 13-cis-retinoik asit olarak da bilinen (ticari adları Roaccutane, Accutane ile anılır), esas olarak şiddetli akneyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Nadiren, belirli cilt kanserleri (skuamöz hücreli karsinom) ve diğer kanserlerin tedavisinde de kullanılır. Genellikle ölümcül deri hastalığı Harlequin-tip iktiyozis ve lamellar iktiyozis tedavisinde kullanılır. Vücutta doğal olarak az miktarda bulunan bir retinoiddir ve bu A vitamini ile ilgili olduğu anlamına gelir. İzomeri, tretinoin de aynı zamanda bir sivilce ilacıdır.

İzotretinoin öncelikle şiddetli akne tedavisi için kullanılır. En sık görülen yan etkiler, aknenin (1-4 ay süren kalıcı) kötüleşmesi, kuru dudaklar (nekilit), kuru ve kırılgan cilt ve güneş yanığına karşı artmış duyarlılıktır. Nadir görülen yan etkiler arasında kas ağrıları ve baş ağrıları bulunur. İzotretinoinin, normal embriyonik gelişimi kontrol eden doğal bir A vitamini türevi olan retinoik aside yakın benzerliği nedeniyle, in-utero maruziyetine bağlı doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir. Psikiyatrik yan etkileri, en sık depresyon ve aynı zamanda daha nadiren psikoz ve sıra dışı davranışlarla da ilişkilidir. Diğer nadir yan etkiler arasında hiperostoz ve prematüre epifiz kapanması olduğu bildirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, ilacı elde etmek için özel bir prosedür gereklidir. Diğer birçok ülkede, bu riskleri açıklayan bir onay formu gereklidir. İzotretinoin kullanan kadınlar, izotretinoin tedavisinin kesilmesinden sonra 1 ay boyunca hamile kalmamalıdır. Cinsel yoksunluk veya etkili kontrasepsiyon bu dönemde zorunludur. Korunma yöntemleri, (örneğin, kondomlar), yaklaşık olarak% 3'lük kabul edilemez başarısızlık oranları nedeniyle yeterli kabul edilmemektedir. İzotretinoin tedavisi alırken gebe kalan kadınlara genellikle kürtaj önerilir.

İzotretinoin ilk olarak Hoffmann-La Roche tarafından Accutane olarak pazarlandı. Yıllar boyunca iyi sattı, ama 2009 yılında, Roche, Accutane'i, ABD pazarından, enflamatuar bağırsak hastalığı iddiaları karşısında eski Accutane kullanıcılarına milyonlarca dolar tazminat verdikten sonra çıkarmaya karar verdi. Amerikan Gastroenteroloji Koleji, inflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerin, aknelerini izotretinoin ile tedavi etmekten kaçınmaması gerektiğini belirten bir çalışma yayınladı. Daha sonra genel telif lisansa açıldı ve 2017 itibarıyla dünya çapında birçok marka adı altında pazarlandı.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Retinoidler

Tretinoin

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]