İsviçre Eyaletler Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eyaletler Konseyi
Almanca: Ständerat
Fransızca: Conseil des Etats
İtalyanca: Consiglio degli Stati
Romanşça: Cussegl dals Stadis
Coat of arms or logo
Tür
Tür
Üst meclis
Başkanlık
Başkan
Claude HêcheSPS/PSS
24 Kasım 2014 tarihinden beri
Birinci Başkan Yardımcısı
Raphaël ComteFDP/PLR
24 Kasım 2014 tarihinden beri
İkinci Başkan Yardımcısı
Ivo BischofbergerCVP/PDC
24 Kasım 2014 tarihinden beri
Yapı
Sandalye 46
Swiss Council of States.svg
Siyasi gruplar

Hükümet (41)

Muhalefet (5)

Seçimler
Son seçim
23 Ekim 2011
Toplantı yeri
Bundeshaus - Ständeratssaal - 001.jpg
İsviçre Federal Sarayı, Bern
Website
http://www.parliament.ch/

İsviçre Eyaletler Konseyi (Almanca: Ständerat, Fransızca: Conseil des Etats, İtalyanca: Consiglio degli Stati, Romanşça: Cussegl dals Stadis), İsviçre Federal Meclisi'nin üst kanadıdır. 46 üyesi vardır.

Ülkenin kantonlarından yirmisi ikişer üye, geriye kalan altı kanton (Obwalden, Nidwalden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Appenzell Ausserrhoden ve Appenzell Innerrhoden) birer üye gönderir. Birer üye gönderen kantonlar tarihsel nedenlerden dolayı "yarı kanton" olarak adlandırılmaktadırlar; ama pratikte diğer kantonlarla aynı işleve sahiptirler.

Konsey üyeleri dört yılda bir seçilmektedir ve kullanacakları oylarda kanton yetkililerinin talimatlarını takip etmek zorunda değildir. İsviçre Federal Anayasası demokratik olması kaydıyla seçim yöntemini kantonlara bırakmaktadır; ama günümüzde tüm kantonlarda üyeler halk tarafından seçim yoluyla seçilmektedir. Zug ve Appenzell Innerrhoden kantonları dışındaki kantonlarda seçimler Ulusal Konsey seçimleriyle eş zamanlı olarak düzenlenmektedir. Orantılı temsil sisteminin kullanıldığı Jura kantonu dışındaki kantonlarda temsilciler çoğunluğun oyuyla seçilmektedir.

Mevcut konsyde dokuz kadın bulunmaktadır. Bir koltuk boştur. Boş olan koltuk da göz önünde bulundurulduğunda kadınların konseydeki oranı %20'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]