İçeriğe atla

"Vikipedi:Seçkin madde adayları/Hasan Rıza Paşa Çeşmesi (Osmanağa)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (→‎Hasan Rıza Paşa Çeşmesi (Osmanağa): mobilden yazdığımdan hatalar olmuş, onları düzelteyim)
*Eline sağlık Nanahuatl. Ahzaryamed'in eksik olarak değerlendirdiği hususlara baktım ancak olmayan şeyleri maddede "Çeşmede X, Y, Z yoktur." diye belirtmenin bir yararı olacağını düşünmüyorum. (Çatısı yoktur diye belirtmişsin ama çatı sonradan yok olduğu için bence bundan bahsetmek doğru olmuş.) Çeşmenin kaç yüzü olduğu fotoğraflardan belli oluyor maddede belirtilebilir, yine pahlanıp pahlanmadığı da aynı şekilde görülüyor (anladığım kadarıyla pahlanmamış o yüzden belirtmeye gerek yok). Eski fotoğrafının olmaması SM olmasına engel değil, güncel fotosunun olması 3 nolu medya kriterinin sağlanması için yeterli. Su deposundan maddenin mimari alt başlığında hiç bahsedilmemiş evet, fotoğrafta göründüğü üzere iki yanında dinlenme sekisi olduğu bilgisi de verilebilir. Kitabesinin Türkçe çevirisi verilmeli diye düşünüyorum. Yapının yüksekliği belirtilmiş ama diğer boyutları eksik. Zemin alanı bilgisi de eklenebilirse güzel olur. Tapu Kadastro uygulamasından sorgulattığımda çeşmenin 46 ada 19 parselde kayıtlı olduğunu gördüm. Tapu alanı 18,50 olarak geçiyor.--[[Kullanıcı:BSRF|<font face="futura" color="#FF0000">BSRF</font>]] <sup><small>[[Kullanıcı mesaj:BSRF|💬]]</small></sup> 15.56, 14 Mart 2021 (UTC)
*:Teşekkürler {{ping|BSRF}}. Zaten "x çeşmesi" türleri, yüz sayısına göre yapılan bir sınıflandırma - ki zaten dört yüzlü ve tek yüzünde mimari detaylar olduğu bahsediliyor. Görseller için de aynen dediğin gibi, mümkün mertebe mükemmellik yakalamaya çalışıyorum görsel konusunda, ama "bu açıdan görsel yok" argümanı geçerli değil, panorama serbestliği olmayan ülkeler için demek ki seçemeyeceğiz SM😅 Kitabeyi çevirmeyi düşündüm ama eski Türkçe diye bırakmıştım, çevirelim kolay o. Diğer boyutları veren kaynak mevcut gözükmüyor, gidip de projeyi çıkaranlarla görüşemem zaten ama bir daha bakınayım. [[Kullanıcı:Nanahuatl|Nanahuatl]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Nanahuatl|Efendim?]]</sup> 17.00, 14 Mart 2021 (UTC)
*::Yazdıklarını tekrar okuma fırsatını anca buldum {{ping|BSRF}}
*::#Çeşmenin yüzlerini zaten "dikdörtgen planlı" diyerek belirtmiş oluyoruz ve ön yüzündeki detaylardan da bahsediyoruz.
*::#Pahlanma olayı dediğin gibi zaten.
*::#Foto olayı da keza dediğin gibi.
*::#Su deposundan nasıl bahsedilmesi gerektiğini bilmiyorum, daha doğrusu bahsedilebilecek bir şey olmadığı kanaatindeyim.
*::#Kullandığım tüm kaynakları tekrar kontrol ettim, başka kaynaklara da baktım. Dinlenme kısmına dair bilgi veren kaynak yok maalesef.
*::#Kitâbenin günümüz Türkçesiyle anlamını ekledim, şablon düzenlendikten sonra görünür olacak.
*::#Yükseklik dışındaki boyutlarını veren kaynak maalesef yok.
*::#Zemin alanı bilgisini de kaynakla birlikte ekledim. [[Kullanıcı:Nanahuatl|Nanahuatl]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Nanahuatl|Efendim?]]</sup> 09.10, 17 Mart 2021 (UTC)
*{{Destek}}, gayet guzel. Emegine saglik Nanahuatl, madde yazasim geldi valla. Giristeki su cumle; "''1970'lerden itibaren tahrip edilmeye başlayan çeşme, işlevini de yitirdi. 2014'te tamamlanan restorasyonla birlikte tekrar faaliyete geçti.''" yerine "''1970'lerden itibaren tahrip edilmeye başlayan çeşme, zamanla işlevini de yitirerek kullanılamaz hale geldi. Lakin; 2014'te tamamlanan restorasyon çalışmasının sonucunda tekrar faaliyete geçti.''" yapilsa daha mi iyi olur sanki {{ping|Nanahuatl}}?
:(not: bu madde bazinda degil ama Ahzaryamed'in neden cekindigini ben anliyorum, tahmin ediyorum sen de anliyorsun Nanahuatl. cekincesini yersiz de bulmuyorum.) boyle notla bitmesin, tekrar eline saglik...--[[Kullanıcı:Dakmor Tojira|<font color="#800080">'''Dakmor Tojira'''</font>]] 04.41, 15 Mart 2021 (UTC)