İçeriğe atla

"Boşaltım sistemi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir)
k (Bot: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
 
== Böbrekler ==
{{Ana madde|Böbrek}}
 
Böbrekler, omurgalılarda bulunan [[fasulye]] biçiminde 2 tane boşaltım organıdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta [[üre]] olmak üzere atıkları [[kan]]dan süzer ve onları artmış [[su]] ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. [[Nefroloji]], adını Yunanca "böbrek" anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek(ler) ile ilgili anlamında kullanılan [[renal]] sözcüğü ise Latince renalis sözcüğünden gelir. Kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucu oluşan küçük moleküller,vitaminler ve su gibi yararlı maddelerde bulunur.
 
== Üreterler ==
{{Ana madde|Üreter}}
 
Üreterler, böbrek ile idrar torbası arasında bulunurlar. 25–30 cm uzunluğunda, 4–7 mm çapında, kas liflerinden oluşmuş boru şeklinde yapılardır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar vasıtasıyla [[idrar]] kesesine ulaşır. Üreter pars abdominalis ve pars pelvica olmak üzere iki kısımda incelenir. Üreterin üç yerde darlığı vardır. Birinci darlık başlangıç yerinde, ikinci darlık linea terminalis’i çaprazladığı yerde, üçüncü darlık da idrar kesesine girdiği yerdedir (en dar yeri burasıdır).
 
== İdrar Kesesi ==
{{Ana madde|İdrar kesesi}}
 
İdrar kesesi yoğun kas liflerinden oluşmuş, idrarın depolandığı, genişleme özelliği bulunan torba biçiminde bir yapıdır. İdrar torbası dolduğunda kesenin duvarını oluşturan kas lifleri gerilerek idrara çıkma hissi uyandırır ve duvarındaki kasların kasılması ile idrar kesesi boşalır. Kadınlarda pelvis boşluğunun tabanında, erkeklerde rektumun önünde ve prostatın üzerindedir.
 
== Üretra ==
{{Ana madde|Üretra}}
 
İdrarın idrar torbasından alınarak, vücut dışına atıldığı son yerdir.
 
=== Kalın Bağırsak ===
{{Ana madde|Kalın bağırsak}}
Sindirim atığı olan posayı anüs yoluyla vücuttan dışarı atar.
 
=== Deri ===
{{Ana madde|Deri}}
Vücutta bulunan fazla su ve tuzu terleme yardımıyla vücuttan atar.
 
=== Karaciğer ===
{{Ana madde|Karaciğer}}
Çok zehirli olan amonyağı daha az zehirli olan üre ve ürik aside dönüştürür. Karaciğerlerde safra kesesi de bulunur.
 
939.564

düzenleme