İçeriğe atla

Süleyman Çelebi (âlim): Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + Hz vb ifadeler Tarafsız Bakış Açısı'na aykırıdır
(→‎Kaynakça: saygi amacli bu ifadeyi koydum)
(Gerekçe: + Hz vb ifadeler Tarafsız Bakış Açısı'na aykırıdır)
Gençliğinde [[Bursa]]'da iyi bir eğitim aldığı sanılmaktadır. O devirde, Çelebi unvanı ilim adamlarına ve [[Mevlevi]] tarikatı büyüklerine verilmekteydi. Mevlevi olduğuna dair kanıt yoktur. Bilgili tavırlarıyla Padişah [[Yıldırım Bayezid]]’in dikkatini çekmiş ve yapımı [[1399]]’da tamamlanan [[Bursa Ulu Cami|Ulu Cami’ye]] imam olarak atanmıştır.Ünlü eseri Vesiletü'n Necat'ı getirildiği bu görev esnasında yaşadığı bir olaydan etkilenerek kaleme aldığı bilinmektedir.
 
Söylenceye göre Süleyman Çelebi, [[Muhammed bin Abdullah|Hz.Muhammed]] (SAV)'in diğer peygamberlerden pek farkı olmadığını söyleyen bir İranlı vaize içerleyerek onun diğer peygamberlerden üstün olduğunu dile getirmek için Mevlid'i kaleme aldı. Süleyman Çelebi, [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı Devleti]]'nin zayıf bir evresi olan ve Anadolu topraklarında her türlü kargaşalığın hüküm sürdüğü [[Fetret Devri]]'nde batini görüşler ile ehl-i sünnet arasındaki çekişmede ehl-i sünnetin tarafında yer almıştı. Mevlid'in yazılmasının bir amacının da ehl-i sünnet taraftarlarına destek vermek olduğu ifade edilir. Eserini, [[1409]] yılında (tahminen 60 yaşında iken) tamamladı. Eserini yazarken, referans aldığı eserlerin, [[Âşık Paşa]]’ nın “[[Garibnâme]]” si, [[Erzurumlu Darir|Erzurumlu Darîr]]’in “Siyerü’ n- Nebî”'si, [[Eb’ul Hasan Bekrî]]’nin “Siyer”'i ve [[Muhiddîn-i Arabî]]’nin “Füsûs”'u olduğu tespit edilmiştir<ref>[http://www.musikidergisi.net/?p=999 Musikidergisi.net]</ref>. Mevlid, bilinen tek eseridir.
 
[[1422]]'de vefat ettiği düşünülen Süleyman Çelebi'nin mezarı [[Bursa]]’da Çekirge yolu üzerindedir. Mezarının bulunduğu yere [[1952]]'de bir türbe yapılmıştır.