İçeriğe atla

"İskandinavya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzletme AWB ile
(Simdi-iskandinavya-zamani,Zm5RLdR2HU-GvNa9MPvV3g.jpg adlı dosya, Natuur12 tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Missing essential information such as license, [[:c:COM:PERMIS)
(düzletme AWB ile)
[[Dosya:Scandinavia.TMO2003050.jpg|İskandinavya'nın kışın uzaydan uydu aracılığıyla çekilmiş bir görüntüsü.|thumb|250px]]
 
'''İskandinavya''', [[Kuzey Avrupa|Kuzey Avrupa'daki]] ülkelerin oluşturduğu bir coğrafyadır. [[Danimarka]], [[İsveç]] ve [[Norveç]] İskandinav ülkeleridir. Sanılanın aksine [[Finlandiya]] İskandinav ülkeleri arasında yer almaz. Bu ülkeler ile beraber [[Finlandiya]], [[İzlanda]], [[Faroe Adaları]], [[Åland|Åland Adaları]] ve [[Grönland]] Nordik ülkeleri oluştururlar. Bu ülkelerin dilleri [[Fince]] dışında birbirine benzemektedir. Bu dillere [[İskandinav dilleri]] denir. Danimarka'nın [[Danca]], Norveç'in [[Norveççe]], İsveç'in [[İsveççe]], İzlanda'nın [[İzlandaca]] dillerini kullanmaktadırlar.
 
Norveç, [[Avrupa]]'nın en zengin ülkelerinden biridir. Petrol ihracatçı ülkesi olması, balıkçılık faaliyetleri ve İngiltere ile ilgili tutumları yüzünden, [[Avrupa Birliği]]'ne katılmamıştır.
== Tarihsel gelişim ==
 
[[Dosya:Norden.jpg|thumb|250px|Nordik ülkelerin bayrakları]]
 
Orta Çağ'da bugün Norveç, İsveç,Danimarka, Rusya ve İzlanda olarak bilinen ülkeler benzer kültürel, dilsel (eski Norse) ve dinsel (Norse mitolojisi) ortamı paylaşmışlardır. 12. yüzyıldan itibaren bugün Finlandiya olarak bilinen ülke İsveç Krallığı'yla ortak bir gelişim sürecini yaşamış ve giderek onunla eklemlenmiştir. Ortak geçmişin önemli örneklerinden biri de bugün Norveç, İsveç ve Finlandiya olarak bilinen ülkelerin Sami yaşam biçimini içselleştirmeleridir. Aslında, bütün Nordik ülkeleri azınlık gruplarını içlerinde barındırmaktadır ve bu gruplar diğer bir Nordik ülkenin nüfusu içinde yer almaktadır (Örneğin Sami (Lapp) Irkı).
[[Fince]] köken itibariyle Ural-Altay dil grubunun Ural kısmındadır. [[Orta Asya]] kökenli bu halk daha sonra Nordikleşmiştir. Fin dili yapısı Türk diline ve Altay dil grubuna çok benzer. Örneğin ben kelimesi Fince'de "Minä", sen kelimesi "Sinä" dır.
 
Yaklaşık 1000 yılında Hristiyanlığı benimsedikten sonra, yerel düzeydeki birleşme süreçleri Danimarka, Norveç ve İsveç'in ayrı krallıklar olarak kurulmasına yol açtı. 1200'lerin ortalarında Finlandiya İsveç'in bir parçası haline gelirken, [[İzlanda]], [[Faroe Adaları]], [[Şetland Adaları]], [[Orkney]], [[İskoçya]] ve [[İrlanda]]'nın büyük bir bölümü Norveç'in oldu (bu akınlar Avrupa'lı tarihçiler tarafından Kavimler Göçü sayılır). 16. yüzyıl boyunca bütün Nordik ülkeleri protestan reformunu izledi. Finlandiya'da çok az da olsa Ortodoks cemaati bulunmaktaydı.
 
[[14. yüzyıl]]da, Danimarka, Norveç ve İsveç (Finlandiya dahil) Kalmar Birliği altında birleşti.Danimarka hızla öncü ülke haline geldi. Fakat 16. yüzyılın başlarında İsveç kendi bağımsız krallığını yeniden kurdu.Danimarka'nın Norveç üzerindeki egemenliği 1814 yılına kadar sürdü. Bu tarihten sonra Danimarka kralı Norveç'i İsveç'e verdi. İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları Danimarka'ya kaldı.
1.327.615

değişiklik