İçeriğe atla

"Cliff Burton" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bazı yanlış yazımlar, bazi dilbilgisi hataları düzeltildi.
(Bazı yanlış yazımlar, bazi dilbilgisi hataları düzeltildi.)
 
== Metallica öncesi kariyeri ==
[[Motörhead]]'den [[Lemmy Kilmister]], [[Rush]]'tan Geddy Lee, Geezer Butler ([[Black Sabbath]]) ve Cazcaz bas gitaristi Stanley Clark etkilendiği gitaristler; [[Bach]], [[Pink Floyd]], The Misfits, Samhain, [[ZZ Top]], Thin Lizzy, [[R.E.M.]], [[Aerosmith]], Black Sabbath, [[Velvet Underground]] ve [[Judas Priest]] etkilendiği besteciler ve gruplar olmuştur.
 
Metallica'dan önce çaldığı gruplar, Easy Street, Agents Ofof Misfortune ve Trauma 'dır.
 
== Metallica ve Cliff ==
Metallica bütün problemleri ile San Francisco'ya taşındı. Metallica'nın Cliff ile ilk çalışması ses düzenleyicisi Mark Witaker'in evindeydi. O sırada James ve Lars o evde kalıyorlardı. 5 Mart 1983'te 4 şarkılık bir demo kaydettiler. Cliff, Metallica ile ilk kez The Stone'da (San Francisco) çaldı. Böylece "3 iyi Metallica yılı" başlamış oldu.
 
O zamanlar [[1986]] Metallica'nın yılı olacak gibi görünüyordu. Metallica'nın 3. albümü ''[[Master Of Puppets|Master of Puppets]]'' gerçekten de müzik dünyasında bir fırtına gibi esti ve Metallica'yı metal müzik dinleyenler çevresinde bir bakıma sanal yıldızlar durumuna getirdi. Sonunda Metallica başarmıştı ve kimse onların yükselişini durduramaz gibi görünüyordu; ancak Cliff'in ani ölümüyle herkes şok yaşadı.
 
== Kişiliği ==
Cliff, [[İsveç]]'te bir konserden dönerken yolun buzlanması nedeniyle kayan tur otobüsünden dışarı fırlayarak 27 Eylül [[1986]]'da, 24 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ölüm anı şüphelidir, çünkü camdan fırladığında yaralanmamış, otobüsün ona çarpmasıyla ciddi yara almış, bununla birlikte otobüsü kaldıran vinç de onun ikinci defa yaralanmasına neden olmuştur. Vokalist [[James Hetfield]], otobüs şoförünün alkollü olduğunu ve dikkatsizlik yüzünden kazanın meydana geldiğini söylemiştir.
 
Bir rivayete göre ' ''Cliff, ölümü ile ilgili otobüs kazası akşamında [[Kirk Hammett]] ile üst ranza'daranzada yatmak için kart çekişirler,; Cliff'in Maçamaça As'ıası seçmesi, üst ranza'daranzada yatmasını sağlar. Farklı bir seçim olsaydı şuandaşu anda Cliff yerine Kirk ölmüş olabilirdi.'' '
 
Ayrıca ölümünden sonra kendisine ait olan ''Kurukafa yüzüğü'' 'nü [[James Hetfield]] devralmıştır.
 
== Yorumlar ==
Cliff Burton'u anma töreni 7 Ekim 1986'da yapıldı. Ailesi ve arkadaşları onu, "[[Johann Sebastian Bach]], Meksika yemeği ve evini seven" biri olarak andı. Ailesi onu, onun hakkında "değerbilirdeğer bilir ve anlayışlı bir oğul. Çünkü performansından dolayı tüm gün uyuyup, tüm gece ayakta olurdu ve asla bizi uyandırmazdı." dedi. Ablası Connie şöyle anlatıyor: "Bir keresinde ufak bir çocuk sabah erken vakitte kapıya gelmişti ve t-shirt'ünütişörtünü Cliff'e imzalatmak istiyordu. Cliff de kapıya gelip 'Tabii ki imzalarım.' dedi.". Ablası Connie yine şöyle anlatıyor: "Bir keresinde onu çağırdım ve 'Rock yıldızı olmak nasıl bir şey?' diye sordum. Çok kızmıştı. Ve onu bir daha bu şekilde nitelendirmemi istememişti.". Cliff'i anma töreninde ''[[Master of Puppets]]'' albümünden "[[Orion]]" şarkısı çalındı. "Orion", Cliff'i anmak için mükemmel bir şarkıydı. [[James Hetfield]], Cliff'in gruptaki en eğitimli müzisyen olduğunu ve "Orion" şarkısının çoğunun ona ait olduğunu söylemişti. Cliff'in külleri [[Bay Area]]'da değişik yerlere savruldu. Bu yerler arasında Maxwell ranchRanch House bölgesi de vardı.
 
Cliff'in ardında bıraktığı boşluk tüm müzik basını tarafından yazılıyordu. Örneğin trajediden bir hafta sonra Kerrang! dergisinde reklam yerleri hayranları ve arkadaşları tarafından doldurulmuştu; Mesajlar şöyleydi: Zazulas ("En büyük müzisyen, En büyük head-banger!, En büyük kayıp, Sonsuza kadar arkadaş"); Anthrax (İspanyol paçası harika!!, Gülün, Seni özleyeceğiz). Bunun yanında Music For Nations tek sayfasını Cliff'e ayırdı. Sayfada şu yazıyordu: "Cliff Burton 1962 - 1986". Acı çok derindi.
182

değişiklik