İçeriğe atla

Göçmen kuşlar: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe: + telif hakkı ihlali + Özgün araştırma + yorum içeren katkı
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (→‎Göçün nedeni: bölümüne deneylerle ilgili bilgi ekledim.<ref>http://www.bilgiustam.com/kuslarin-goc-etmesinin-nedeni-nedir/</ref>)
(Gerekçe: + telif hakkı ihlali + Özgün araştırma + yorum içeren katkı)
== Göçün nedeni ==
 
Eski zamanlarda kuşların da kış uykusuna yattığı sanılırdı. 111 yıl önce başlayan halkalama çalışmalarıyla, artık kuşların göç ettikleri ve bunun nedenleri biliniyor. Kuşların göç etme kararını nasıl aldığı birçok bilim adamı tarafından inceleniyor. Kuşların bir kısmı, niçin ölüm pahasına uzun göçlere girişirler? Niçin diğer kuşlar gibi, göçmen kuşlar da yurtlarında kalıcı değildir? Bunları göçe zorlayan nedir? Soğuktan kaçmak ve besin bulmak için mi? Bu, ancak birçok sebebin bir kısmı sayılabilir. <refÇünkü name=http://wwwbirçoğu, gerekli besin ve elverişli [[iklim]] şartlarından çok daha fazla yolculuk yaparlar.bilgiustam.com/kuslarin-goc-etmesinin-nedeni-nedir//> Bazı türler de havaların soğuması ve besin azlığının baş göstermesinden önce güneye inerler.
Bazı bilim adamları mevsim şartları ile birlikte kuşların göç ettiğini açıklamıştır. Bazısı ise buna bağlı olarak yiyecek arayışına dayandırmıştır. Ancak bu görüşü çürüten deneyler yapılmıştır. Yapılan bir deneyde, bahçe bülbülleri laboratuvar ortamına alınmıştır. Ancak mevsim koşulları değiştirilmiştir. Yani dışarda soğuk bir kış mevsimi yaşanırken, kuşun yaşadığı iç ortamda sıcak bir bahar havası oluşturulmuştur. Kuşlar vücutlarını içerideki hava koşullarına adapte ettirmiştir. Kuşlar kendilerini yapay mevsime göre ayarlamıştır. Vücutlarına yağ depolamıştır. Yani göç etmek için her türlü hazırlıklarını yapmıştır.Ancak göç etme zamanına gelince dışarıdaki mevsimi gözetmiştir. Yani içeride ki mevsim göç hareketinin zamanını etkilememiştir. Bu deney ile birlikte bazı araştırmacıların söylediği ”kuşlar mevsim şartlarına göre göç eder” sözü desteklenmemektedir.
 
== Güneşe göre hareket ==