İçeriğe atla

Oymaağaç, Ağaçören: Revizyonlar arasındaki fark

k
genel imla, noktalama hataları, şablon ekleme, ref.düzenleme, vb., replaced: r.B → r. B, r.K → r. K (2), r.Y → r. Y, ,d → , d, ,e → , e, ,ü → , ü, r.2 → r. 2, , → , (2), köyümüz → köy, Köyümüz → Köy, nerden →...
k (Bot : Raster dosyaları, AWB kullanılarak vektörel eşdeğerleriyle değiştirildi, replaced: Aksaray_Turkey_Provinces_locator.jpg → Aksaray in Turkey.svg)
k (genel imla, noktalama hataları, şablon ekleme, ref.düzenleme, vb., replaced: r.B → r. B, r.K → r. K (2), r.Y → r. Y, ,d → , d, ,e → , e, ,ü → , ü, r.2 → r. 2, , → , (2), köyümüz → köy, Köyümüz → Köy, nerden →...)
{{Diğer anlamı|Oymaağaç}}
Kuzeyinde [[Kurtini]] ve [[Hüsrev]] , doğusunda [[Yağmurhüyüğü]] ,[[Yeniceköy]], ve [[Kabakulak]] köyü, güneyinde [[Omarsalı]] ve [[Güve]] köyleri, batıda ise [[Peçenek deresi]] bulunmaktadır.
 
Köy [[Çal Tepesi]]nin dibinde , Peçenek Deresinin üzerinde bulunmaktadır. Yerleşim yerinden Peçenek Deresine doğru inen vadi tamamen yeşil alan olup bu bölgede özellikle kayısılar, elma bahçeleri, üzüm bağları dikkat çeker. Köy bölgenin eskiden en yeşil alanı imiş.
 
Köyün adını nerdennereden aldığı konusundaki rivayetler de bunu desteklemektedir. Köye ilk yerleşenlerin ağaç oymacılığında ehil oldukları ve bu nedenle köye Oymaağaç adının verildiği söylenmektedir.
 
Köyün Türklerden önce de yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair yaygın bir inanış olmasına rağmen, köyün çeşitli mevkiilerinde bulunan kabartma desenli taşların yöreye ait olmadığı, bir şekilde taşıma-nakliye yolu ile yöreye getirildiği bilinmektedir.
Kaş diye tabir edilen bölgenin toprak yapısı incelendiğinde, yüzey tabakasında yer alan verimli bitki örtüsünün sık ağaçlık olduğu, ama zaman içinde tuz gölünün oluşması ile birlikte peçenek deresinin aşırı tuzlu çözeltiler ile vadileşmesine, oluşan " kaş " dağ sıraları üzerindeki verimli toprakların erozyona maruz kalarak "küfeki" denilen katmana erişinceye kadar aşınmasına sebep olmuştur. İşlenmesi kolay olan küfeki taşının yöredeki varlığı-yoğunluğu ve aşınma hızlarına bakılırsa son 6 yüzyıl boyunca aktif olarak yapısal hammadde olarak kullanıldığı sonucuna ulaşılır. Bu sıra dağların güney - güneydoğu yamacında yer alan volkanik taşlar yaklaşık M.Ö. 6.200 yıllarında hasandağı veya ekecik dağı ekseninde volkanik bir patlama olduğunu, bu patlamanın yarattığı yer altı basıncının kaş denilen bölgede "küfeki" denilen hammaddenin oluşmasına sebep olduğu anlaşılmaktadır. Bu patlama ile birlikte orman alanlarının da yok olduğu bilinmektedir.
 
KöyümüzKöy 1989 yılına kadar Ankara ili Ş.Koçhisar ilçesine bağlı iken aynı tarihte Aksarayın il olması üzerine Ağaçören ilçesine bağlanarak Aksaray vilayeti sınırları içine dahil edilmiştir.
 
Köyün nüfusu diğer bölge köylerinde de olduğu gibi her yıl azalmaktadır.Önceleri yurt dışına işci vermeyle başlayan göç daha sonra Aksaray ,Ortaköy ve Ş.Koçhisar merkezlerine iş ve eğitim yetersizliği nedeniyle yönelmiştir. 2005 yılı itibariyle köyde 25 civarında mesken bulunmaktadır.
 
Nüfusun gittikçe azalması köyün ilköğretim okulunun kapanmasına neden olmuştur. Köyün camisinin inşaa tarihi 1925 dir. Bölgede yaygın olduğu üzere tahıl tarımı köyümüzdeköyde yaygın bir şekilde yapılmakta olup, Peçenek Deresi kenarındaki alanlarda sulu tarım imkânı mevcuttur.
 
{{Türkiye köy bilgi kutusu
866

düzenleme