Yağmurhüyüğü, Ağaçören

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yağmurhüyüğü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ağaçören
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 508
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0382
Posta kodu 68600
Resmî site
[1] -

Yağmurhüyüğü, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köyün ve civar köylerin tarihleri hakkında Cumhuriyet dönemi ve Osmanlı döneminden hariç ayrıca Bizans ve Karaman Beyliği döneminden tutulan kayıtlar, belgeler var.

Kısa ön bilgi: 

En eski yerleşim bu Arazilerde Hitit Devri zamana dayandığını belge ve bulgulara bakarak güçlü şekilde anlaşılıyor. Bizans Döneminde çok az sayıda insanın bu civarda yaşantı sürdüğüne dair bulgular var, üzüm bağları ve çiftlik sahibi Asillerin Beylerin Bölgesi olduğuna dair bulgular ve bu yönde işaret eden belgeler var.  İlk yerleşen Türkler Bizans tarafından yerleştirilen Koban-Kafkas Bölgesinden Muacir eden Peçenek(Beçenek) - Alan Boyları ve Taifeleri olmuştur. Bu boylar sonradan Malazgirt'te Selçuklu Ordusu tarafına geçti ve Selçuklu ile birleştiler. Selçuklu Devrinde bu Köyler Karaman Beyliği Arazisi Sınır alanına girmiştir ve bununla Türk Yerleşimleri göçleri devam etmiştir. Oğuz Üçoklar ve Kıpçak Türkleri Boy ve Gruplardan yerleşme ve göçler olduğuna dair Karaman kaynaklarından Osmanlı kaynaklarına kadar göç zamanından Belgeler kayıtlar mevcut.[kaynak belirtilmeli]

En son kayıt altındaki yoğun göçü bu köy ve civar köyler Tarihi Ankara Savaşı sonrası aldı.

Emir Timur'un (Timurlenk) Anadolu'yu terk ederken, Sadık Müttefiki ve Dostu olan Karaman Beyliğine Muhafaza ve Korucu destek olarak, Karaman Beyliği sınır boyları arazilere, köylere kendi ordu birliklerinden, Kafkaslar'dan, Türkistan'dan getirdiği kalabalık sayılı olan Bahadir Kabileler ve Taifelerin Tımar Birliklerinden olan Timur Tebası Üyelerinden, Koruyucular yerleştirildi ve geride bırakıldı. Bu amaçla Timurlular tarafından Karaman Beyliğine Anadolu'da kalıcı askerî nüfuz desteği sağlamak istenilmiştir.

17. yüzyıl  ile 19. yüzyıl ortalarına kadar zaman zaman Hazar ve Kuzey Kafkas - Utemiş Karaman Sulak Terek ve

Tiflis - Terekeme Bölgeleri ve Boylarından, Tatar Terekeme Kıpçak - Oğuz Grup ve Taifelerden bu Köy ve civar Köy'lere birer ikişer Aileler ve Kişiler Muacir ettiği kayıt edilmiştir.

Etnik Köken ve Dil, Tatar Terekeme Türkmen etkilerinden dolayı Üçok Oğuz - Kıpçak düzeyinde merkezi bir orta Türk lehçesi olarak diye tarif etmek mümkün. Bu Bölge Halkının ağızdan ve Kaynaklardan da kesin anlaşılmaktadır.

Köyün eski yerleşim yeri olarak Müslüman olmayan Peçeneklerden izler bulunmaktadır.

Köyün çeşitli mevkilerindeki gayri İslami motiflerle işlenmiş mermer taşların varlığı bunun önemli delilidir.

Tuz Gölüne dökülen Peçenek çayı bu köyden geçer.

Köy 1989 yılına kadar Ankara ili Ş.Koçhisar ilçesine bağlı iken aynı tarihte Aksaray'ın il olması üzerine Ağaçören ilçesine bağlanarak Aksaray vilayeti sınırları içine dahil edilmiştir. Köyün nüfusu diğer bölge köylerinde de olduğu gibi her yıl azalmaktadır.Önceleri yurt dışına işçi vermeyle başlayan göç daha sonra Aksaray, Ortaköy ve Ş.Koçhisar merkezlerine iş ve eğitim yetersizliği nedeniyle yönelmiştir.

Nüfusun gittikçe azalması görülmekte.

Bölgede yaygın olduğu üzere tahıl tarımı ve Hayvancılık köyde yapılmakta olup, yakın civarda olan Peçenek Deresi kenarındaki alanlarda sulu tarım imkânı mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray iline 51 km, Ağaçören ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 508
1997 -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]