Demircili, Ağaçören

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Demircili
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ağaçören
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 161
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0382
Posta kodu 68600
Resmî site
[]

Demircili, Aksaray'ın Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Önceleri Şereflikoçhisar'a bağlı olan Demircili çeşitli mevkilerden göç alarak oluşmuştur ve kesin tarihçesi mevcut değildir. Halkın büyük bir kesimi şehir ve yurt dışına göç etmiştir. Köy şu anda 37 hane civarındadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köyün ve civar köylerin tarihleri hakkında Cumhuriyet Dönemi ve Osmanlı Döneminden hariç ayrıca Bizans ve Karaman Beyliği Döneminden tutulan kayıtlar belgeler var.

Belge ve kaynaklara dayanan bilgiler, ilçe Kaymakamlığı tarafından tasdik ve onay sonrası internetten resmen açıklanacaktır.  

Kısa ön bilgi: 

En eski yerleşim bu arazilerde Hitit Devri zamana dayandığını belge ve bulgulara bakarak güçlü şekilde anlaşılıyor. Bizans Döneminde çok az sayıda insanın bu civarda yaşantı sürdüğüne dair bulgular var, üzüm bağlar ve çiftlik sahibi Asillerin Beylerin Bölgesi olduğuna dair bulgular ve bunu işaret eden belgeler var.  İlk yerleşen Türkler Bizans tarafından yerleştirilen Koban-Kafkas bölgesinden Muacir eden Peçenek(Beçenek) - Alan Boyları ve Taifeleri olmuştur. Bu boylar sonradan Malazgirtde Selçuklu Ordusu tarafına geçti ve Selçuklu ile birleştiler. Selçuklu Devrinde bu köyler Karaman Beyliği Arazisi Sınır alanına girmiştir ve bununla Türk Yerleşimleri göçleri devam etmiştir. Oğuz Üçoklar ve Kıpçak Türkleri boy ve gruplardan yerleşme ve göçler olduğuna dair Karaman kaynaklarından Osmanlı kaynaklarına kadar göç zamanından belgeler kayıtlar mevcut.[kaynak belirtilmeli]

En son kayıt altındaki yoğun göçü bu köy ve civar köyler tarihi Ankara Savaşı sonrası aldı.

Emir Timur´un(Timurlenk) Anadoluyu terk ederken, sadık müttefiki ve dostu olan Karaman Beyliğine muhafaza ve korucu destek olarak, Karaman Beyliği sınır boyları arazilere köylere kendi ordu birliklerinden, Kafkaslardan Türkistandan getirdiği kalabalık sayılı olan bahadır kabileler ve taifelerin tımar birliklerinden olan Timur Tebası Üyelerinden, koruyucular yerleştirildi ve geride bırakıldı. Bu amaçla Timurlular tarafından Karaman Beyliğine Anadoluda kalıcı askeri nüfuz desteği sağlamak istenilmiştir.

17. yüzyıl  ile 19. yüzyıl ortalarına kadar zaman zaman Hazar ve Kuzey Kafkas - Utemiş Karaman Sulak Terek ve

Tiflis - Terekeme bölgeleri ve boylarından, Tatar Terekeme Kıpçak - Oğuz grup ve taifelerden bu köy ve civar köylere birer ikişer aileler ve kişiler muacir ettiği kayıt edilmiştir.

Etnik köken ve dil, Tatar Terekeme Türkmen etkilerinden dolayı Üçok Oğuz - Kıpçak düzeyinde merkezi bir orta Türk Lehçesi olarak diye tarif etmek mümkün. Bu bölge halkının ağızdan ve kaynaklardan da kesin anlaşılmaktadır.

Köy 1989 yılına kadar Ankara ili Ş.Koçhisar ilçesine bağlı iken aynı tarihte Aksarayın il olması üzerine Ağaçören ilçesine bağlanarak Aksaray vilayeti sınırları içine dahil edilmiştir. Köyün nüfusu diğer bölge köylerinde de olduğu gibi her yıl azalmaktadır.Önceleri yurt dışına işçi vermeyle başlayan göç daha sonra Aksaray ,Ortaköy ve Ş.Koçhisar merkezlerine iş ve eğitim yetersizliği nedeniyle yönelmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Nüfusun gittikçe azalması görülmekte.

Bölgede yaygın olduğu üzere tahıl tarımı ve Hayvancılık Köyde yapılmakta olup, yakın civarda olan Peçenek Deresi kenarındaki alanlarda sulu tarım imkânı mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray il merkezine 70 km, Ağaçören ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]