Yenişabanlı, Ağaçören

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenişabanlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ağaçören
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.280 m (4.190 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 435
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0382
İl plaka kodu 68
Posta kodu 68600

Yenişabanlı, Aksaray ilinin Ağaçören ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Asya'dan gelen Türkmen aşireti olan Hacıahmetli aşiretine mensuptur. Köyün kurucusu olan üç kardeşler Araplar (Altuntepe), Hacılar (Taşkale), Hatler (Görgülü) dür. Önce Avşar Köyü yakınına yerleşmişler suyunu ve havasını beğenmemişler, Kılıçlı Köyü yakınında sulak bir yere yerleşmişlerdir. Ancak burada bir cinayet işlenmiş, buraya kan bulaştı diyerek buradan ayrılarak şimdiki yere gelip yerleşmişlerdir. Buranın havasını ve suyunu çok beğenmişler çevre köylerden arazi satın alarak köyün arazisini genişletmişlerdir. Sonradan diğer gelen aileler ile birlikte köy kalabalıklaşmış ve günümüze kadar gelmiştir. Yurtdışında, Ankara'da, Şereflikoçhisar'da ve Aksaray'da çok sayıda hemşehrimiz yaşamaktadır.

Yine yaşlılara göre köyün 250 yıllık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Köyde yaşayan sülaleler şöyledir: Köyü kuranlar ve adını verenler: Araplar (Altuntepeler), Hacılar (Taşkaleler), Hatler (Görgülüler) dir. Köyde yaşayan diğer sülaleler ise şunlardır: Güzeller (Avlanlar), Koçaklar, Koca Dedeler (Öztaşlar ve Asker Ağalar Öztürklerdir), Sarılar (Zorlular) Şimşekler (Yıldırım) Kara Hocalar ya da Murtaza Kahyalar (Eroğullar, Kocalar, Yeşilözler),Karamusalar (Altındağlar) Görkemler (Murukosmanlar) Aydoğanlar (Aydoğdular) göçebe olarak gelmedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneği Orta Asya Türk gelenek ve göreneklerin hala izleri görülmektedir, yemekleri orta anadolu kültürünün etkisindedir, dili Anadolu lehçesinin tipik özelliğini gösterir. Mesela geliyorum kelimesi köyde "geliyurum" şeklinde telaffuz edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray iline 80 km, Ağaçören ilçesine 5 km uzaklıktadır. rakımı yörenin en yüksek yeridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Rakım yüksekliğinden kışın en çok kar yağışı alan biryerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 253
2014 255
2013 265
2012 258
2011 282
2010 308
2009 327
2008 346
2007 351
2000 435
1997 300

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yurt dışında çalışan gurbetçiler, köyün gelirine büyük katkı sağlarlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yetersizliğinden Ağaçören ilçesine taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. ve ebeside vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]