Camili, Ağaçören

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Ülke Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ağaçören
Nüfus [1]
 - Toplam 2.498
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0382 339 68440 = İç Anadolu
İl plaka kodu

Camili, Ağaçören ilçesinin bir beldesidir.

Camili kasabasında 2 Camii, 3 Park, 1 Ilköğretim Okulu, 1 Sağlıkocağı, 1 Market, 2 Bakkal, 1 Petrol ve Baraj Göleti vardır. sosyal tesis 3 mahallesi 2 kahvehane bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer çevre köyler gibi Selçuklu döneminde Horasandan göçen Türkmenlerin köyü 13'ncü yüzyılda kurduğu tahmin edilmektedir. Köye ismini veren caminin ilk örneği geçme ahşap ve Selçuklu mimarisinde yapılmıştır. Ancak, zaman içinde bu yıpranmasıyla mevcut caminin eski hali 1800'lerin sonunda yapılmıştır. Selçuklulardan kalan bir gelenek olan ulu camii uygulaması çevredeki köyler tarafından buraya taşınmış, caminin bu köye yapılmasına karar verilmiştir. Çevre köylerin cuma namazı için bu köye gelmesi nedeniyle halk arasında köye Camili köyü adı verilmiştir. Ve Selçuklu mimarisini taşıyan cami 1983 yılından itibaren, tadilat ve tamirata çalışılmıs ve daha sonraki yıllarda Selçuklu mimarisini tasıyan eski cami yıkılarak, basta yurtdışında yasayan gurbetçilerin katkıları ile bugünkü cami yapılmıştır. Köyde geleneksel Türkmen yemeklerinin birçoğu fazla bir değişiklik olmaksızın yapılmaktadır. Örneğin, Türkmenistan'da Karakum çölü üzerinde kum üzerine yakılan odun ateşi ve közü içinde pişirilen "kömbe" veya "gömbe" veya "gömme" isimli çörek halen aynı adla ve aynı teknikle toprakta veya tandır içerisinde pişirilmektedir. Coğrafi şartlar gereği un ve mamüllerinden yapılan çörek, börek, tatlıların yanı sıra Türkmenlerin milli ekmeği olan "yufka" köyün vazgeçilmez birincil gıdasıdır. Köyde birinci dünya savaşı öncesi köy evi geleneği sürdürülürken, Çanakkale ve diğer cephelerde birçok köy erkeğinin şehit olması nedeniyle geçmişten gelen Türkmen kültürel geleneğinin aktarılması kesintiye uğramıştır. Camili ilk okulu 1946 yılında yapılmıştır. O zaman yeni Türk alfabesini köyde 2 kişi bilmekteydi. Bunlardan biri Saffet Eroğlu ve diğeri de Mehmet Bostancı'dır. Saffet Eroğlu kendisine gelen öğretmenlik teklifini kabul etmeyerek, Mehmet Bostancı köyün ilk öğretmeni ilk memuru sıfatını taşımaktadır. Mehmet Bostancı 1946 yılından emekli olduğu döneme kadar köyün eğitimine büyük emek sarf etmiş, köyün yarıdan daha çoğu Mehmet Bostancı' dan okuma yazma öğrenmistir.

Kaynak: Türk İslam Tarihi Fasıl IV Selçuklu Anadulu Devleti Sayfa 824-836 bölümlerine baktığımız zaman kasabamızın tarihini kulaktan dolma bilgiler ile değil tarihi belgeler niteliğinde daha sağlıklı görebiliriz.

Cografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray ili Ağaçören ilçesine bağlı şirin bir kasabadır. Yerleşim yeri olarak öz deresi adı verilen küçük bir vadinin çöl adı verilen kuzey doğusundaki geniş düzlük alana açıldığı yerde kurulmuştur.

Doğusunda Çiftevi Kasabası, batısında Ağaçören ilçesi, güneyinde Kederli köyü, kuzeyinde, Harmandalı kasabası, güneydoğusunda Devedamı kasabası vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar Nüfus

  • 2011 1600
  • 2009 1712
  • 2007 1955
  • 2000 2498