Trendeki Yabancılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trendeki Yabancılar
Strangers on a Train
YönetmenAlfred Hitchcock
YapımcıAlfred Hitchcock
SenaristRaymond Chandler
Czenzi Ormonde
Patricia Highsmith (roman)
OyuncularFarley Granger,
Ruth Roman,
Robert Walker
MüzikDimitri Tiomkin
Görüntü yönetmeniRobert Burks
KurguWilliam H. Ziegler
StüdyoWarner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüDram, Gerilim
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı3 Temmuz 1951, ABD
Süre101 dakika
Dilİngilizce

Trendeki Yabancılar (Strangers on a Train), 1951 yapımı bir Alfred Hitchcock filmidir. Patricia Highsmith'in romanından uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Guy Haines, başarılı ve ünlü bir tenisçidir. Bir senatörün kızı olan güzel sevgilisi Anne Morton ile evlenmeye karar verince, uzun süredir sadece kâğıt üzerinde evli olduğu sadakatsiz karısından boşanmak ister. Uzun zamandır ayrı olduğu bu kadın ise ondan para koparmak için boşanmayı reddeder ve onu skandal çıkarmakla tehdit eder. Bu duruma sinirlenen Guy, bir tren yolculuğu sırasında bu sıkıntılarını henüz orada tanıştığı Bruno Anthony'e anlatır. Karısına o kadar kızgındır ki Bruno'ya karısını öldürmek istediğini bile söyler. Bruno'nun da babasıyla ilgili ciddi sorunları vardır ve Guy'a çapraz bir cinayet teklif eder. Yani Guy Bruno'nun babasını, Bruno da Guy'un karısını öldürecek; böylece aralarında bu tren yolculuğunda tesadüfen karşılaşmak dışında hiçbir ortak nokta olmayan bu adamların cinayetlerle olan bağını çözmek, polis için imkânsız hale geleceğinden ikisinin de sorunları çözülecektir.

Guy, trende karşılaştığı bu yabanıcının sözlerini ciddiye almaz ve sırf kızgınlıkla söylediği sözlerin nelere yol açacağını hesaplayamaz. Oldukça varlıklı bir ailenin tek çocuğu olan Bruno, kendisini daima eleştiren güçlü bir babanın gölgesinde büyümüş ve ciddi psikolojik sorunlar yaşayan biridir. Onun sınırdaki kişiliğinin zamanında farkına varamayan Guy, Bruno'nun durumu ne derece ciddiye alacağından da habersizdir. Zira Bruno onun karısını bulup öldürmek için bir an bile tereddüt etmeyecek; hatta bu durumun Guy'un Bruno'ya olan cinayet borcunu ödemesini mecbur kılacağını düşünecektir. Karısıyla olan sorunları aşikar olduğu için bir anda polisin hedefi haline gelen Guy'ın hayatı altüst olur. Karısının öldüğü zaman trenle seyahat etmekte olduğunu da kanıtlayamaz; zira tek tanığı, o gece çok sarhoş olduğundan Guy'ı hatırlamaz. Guy'ı cinayet zanlısı olarak gösterebilecek sahte kanıtlara sahip olan Bruno, bir gölge gibi onu izler ve şantaj yaparak Guy'un kendi istediği cinayeti işlemesi için baskı yapar. Uzun çabalar sonunda Guy, sevgilisi ve onun kızkardeşinin yardımları ile Bruno'nun elindeki sahte kanıtları kullanmasını engeller. Filmin sonunda Bruno ölürken Guy temize çıkacaktır.

Filmin sonundaki sahneler bir lunaparkta geçmektedir. Filmde atlıkarıncayı yöneten kişi, polis tarafından yanlışlıkla vurulunca atlıkarınca kontrolden çıkar ve delicesine dönmeye başlar. O sırada atlıkarıncanın üzerinde olan Guy ve Bruno kazaya rağmen kavga etmeyi sürdürürler. Yaşlı bir adam, ölüm tehlikesine rağmen bu atlıkarıncanın altından sürünerek geçer ve merkezdeki şalteri indirip onu durdurur. Atlıkarınca yine de paramparça olur ve yıkıntıların altında kalan Bruno orada ölür. Bu sahne Hitchcock filmlerinin en hareketli sahnelerinden biridir. Hiçbir hileye başvurmadan çekilen bu sahnede, yaşlı adam dönmekte olan atlıkarıncanın altından gerçekten geçmiştir; yani ölüm tehlikesi de gerçektir. Bunun haddinden fazla tehlikeli olduğunu daha sonra Hitchcock da kabul etmiş ve bir daha bu derece tehlikeli sahneler çekmemiştir.[1]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Farley Granger Guy Haines
Ruth Roman Anne Morton
Robert Walker Bruno Anthony
Leo G. Carroll Sen. Morton
Patricia Hitchcock Barbara Morton
Kasey Rogers Miriam Joyce Haines
Marion Lorne Mrs. Anthony
Jonathan Hale Mr. Anthony
Howard St. John Polis Şefi Turley
John Brown Prof. Collins
Norma Varden Mrs. Cunningham
Robert Gist Leslie Hennessy
John Doucette Dedektif Hammond
Alfred Hitchcock Cameo

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]