Çin'de resmi olarak tanınmayan etnik gruplar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Çin'de resmî olarak tanınmayan birçok etnik grup (Basitleştirilmiş Çince: 未识别民族; Geleneksel Çince: 未識別民族; pinyin: wèi shíbié mínzú) vardır. Bu gruplar kolektif olarak 730.000'den fazla kişiden ibaret. Bütün bu gruplar tek bir grup olarak sayılsa, nüfus açısından Çin'deki en büyük 20. grubunu oluştururlardı. Bazı araştırmacılar, Çin'de ikamet eden 200'den fazla etnik grubun var olduğunu savunur. Ayrıca resmî olarak tanınan gruplarla aynı kategoriye sınıflandırılmış daha küçük, farklı etnik gruplar vardır. Sincan Huileri ile Fujian Huileri, ikisi de İslam dinine mensup olmaları haricinde hem coğrafi hem de kültürel açıdan farklılar. Han Çinlileri de Dünya'nın en büyük etnik grubu olup, aralarında büyük oranda çeşitlilik mevcuttur; ör. Kansu eyaletindeki Hanların asimile olmuş Tangut medeniyetinden genetik özelliklere sahip oldukları düşünülmektedir. Hainan Adası yerlileri olmalarına ve herhangi bir Çin dili konuşmamalarına rağmen ada başkentine yakınlarındaki Limgao (Ong Be) halkı (Hainan nüfusunun %8'i) Han Çinlileri olarak sınıflandırılır.

Kayda değer tanınmamış etnik gruplar şunlardır:

Resmî olarak tanınan 56 etnik grup listesindeki gruplarla aynı kategoriye sınıflandırılmış etnik gruplar:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Profile of the Khmu people in China, as cited by Native Planet
  2. ^ Article "A Proud People", from Asiaweek
  3. ^ Article about the Mang people, from Yunnan Travel Online (Article written in Simplified Chinese)
  4. ^ Article "Are There Really Jews in China?: An Update", from The Jerusalem Center for Public Affairs
  5. ^ Woebom, Tenzin (23 Aralık 2014). ""Eastern Gypsies": Damans in Tibet". Vtibet. 4 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2017. 
  6. ^ Article about the Mosuo people 1 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., from Yunnan Travel Online
  7. ^ Article on the Sherpa people 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., on ChinaCulture.org
  8. ^ "朋曲:陈塘沟里看陈塘" [Pum Qu River: Viewing Chentang from the Chentang Valley]. Yuanfang De Jia. 江河万里行. sezon. Bölüm 136. 2014-11-05. China Central Television. Erişim tarihi: 2017-02-14.