Eynular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Eynular (ya da Äynu, Aynu, Abdal, ve Ayni) Çin'in batı kesiminde yer alan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan bir toplum. Nüfusları 30.000 kişidir. Çoğunlukla Taklamakan Çölü dolayında yaşarlar.[1]

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Eynuların kökeni tartışmalıdır. Bazı tarihçiler tarafından İran'dan göç ettikleri ve İran kökenli olarak belirtilmektedir.[2] Eynu dilinde Farsça kelimeler çok vardır.[3]

Dil ve kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Eynuca'nın konuşulduğu yerler kızıl renktedir

Eynuların kendi diline Eynuca denir ve Türkçe ile Farsça çok birbirine girmiştir. Fakat çoğunlukla Türkçe kelimeler yaygındır.[1] Eynuca sadece evde konuşulur, dışarda Uygur Türkçesi konuşurlar.

Bir alt kültür özelliklerini gösterirler.[1] Eynular kendilerini Abdal olarak da tanımlarlar.[1] Uygur Türkleri ile evlilikler yaygın değildir.[4] Buna karşılık Çin hükümeti Eynu halkını Uygur saymaktadır.[4] Eynular Müslümanlığın Şiilik mezhebindendirler. Uygur Türkleri'nde ise Sünniliktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Johanson, Lars (2001). Discoveries on the Turkic Linguistic Map. 5. Stockholm: Swedish Research Institute in Istanbul. ss. 21–22. http://turkoloji.cu.edu.tr/DILBILIM/johanson_01.pdf. 
  2. ^ Safran, William (1998). Nationalism and Ethnoregional Identities in China. Routledge. ss. 77. ISBN 978-0-7146-4921-4. http://books.google.com/?id=MT0VFdKklYoC. 
  3. ^ Matras, Yaron; Bakker, Peter (2003). The Mixed Language Debate: Theoretical and Empirical Advances. Walter de Gruyter. ss. 9. ISBN 3-11-017776-5. http://books.google.com/?id=OeAELTdNANwC. 
  4. ^ a b Gordon, Raymond G., Jr., haz. (2005). Ethnologue: Languages of the World (15th bas.). Dallas, Tex.: SIL International. http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=aib. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]