Çetin, Ortaköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Çatin Köyü Şablon:Bilgikutusu Türkiye köy Çetin, Aksaray ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün üzerinde kurulduğu iki öz arası bölüm Helenistik dönemde kurulmuş birbirleriyle irtibatlı yerleşim alanlarıdır.Bu aralara kurulan birbirine çatık evlere yerel tabirle “in” adı verilirmiş evlerin birbirine çatık olmasından da “Çatık İn” şeklinde söylenegelmiştir.Zamanla bu ad kısalarak bugünkü hali olan “Çatin” halini almıştır. Köyün esas adı Çatin olmakla beraber resmi kaynakların bir kısmında “Çetin” olarak da geçmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür bakımından oldukça ileri olan köyde düğünler üç gün sürer. Cuma günü İkindi namazından sonra bayrak kaldırılarak başlayan düğün, Cumartesi günü İkindi ve Akşam kınaları ile devam eder ve Pazar günü kuşluk vaktinde davullu zurnalı Gelin Alma ve Düğün Yemeği ile sonlanır. Önceleri düğünlerde yöresel yemekler yapılırken son zamanlarda modern dünyaya ayak uyduracak şekilde etli ekmek yaptırılarak ikram edilmektedir. Yine düğünlerde davetlilerin düğün sahiplerine zarf içerisinde para vermesi de imece usulünün ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatin Köyü, doğuda Ozancık, batıda Cumali, kuzeyde Kümbet, güneyde Yanyurt köyleri arasında kalır. Köy 40 km’lik stabilize yol ile Aksaray’a, 15 km’lik yol ile Ortaköy’e, 50 km’lik yarısı stabilize yol ile de Nevşehir’e bağlantılıdır.Kırşehir'e ise Ortaköy'den geçmek suretiyle yaklaşık 60km mesafededir. Bölgenin coğrafi yönden en güzel ve beğenilen köyüdür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 688
2007 823
2000 804
1995 1100

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgesel ürünler sayılabilecek tahıl(buğday,arpa),baklagiller ,kabak ,pancar üretilmektedir. Meyvecilik olarak elma önplana çıkmaktadır. Köyde üretilen üzüm, pekmez üretiminde kullanılmakta ve bölge köyleri içerisinde en kaliteli olmasıyla tanınmaktadır. Köyde büyükbaş hayvancılık yaygın olup süt üretimi yapılmakta ve doğrudan süt olarak çeşitli süt fabrikalarına verilmektedir. Küçükbaş hayvan sayısı eskisine oranla az olmakla birlikte hala özellikle yaylalarda görülmektedir. Köyde bir de Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçildikleri dönemlere göre Köy Muhtarları:

2014- ---- - Ramazan ÇİFTCİ

2009-2014 - Ramazan ÇİFTCİ

2004-2009 - Yusuf Kocaöz

1999-2004 - Yusuf Kocaöz

1994-1999 - Ahmet Şimşek

1989-1994 - Ahmet Şimşek

1984-1989 - Ahmet Şimşek

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde çevre köylerin de taşımalı eğitimle taşındığı büyük bir ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Ortaköy'e 15 km Aksaray'a 40 km uzaklıktadır. Ozancık Köyde İlköğretim okulu, Sağlık ocağı, Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Köy, içme suyu şebekesi, kanalizasyon sistemi ve baraja sahiptir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu madde Vikipedi standartlarına uygun değildir. Sayfayı Vikipedi standartlarına uygun biçimde düzenleyerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz. Gerekli düzenleme yapılmadan bu şablon kaldırılmamalıdır. (Temmuz 2007)