Seksenuşağı, Ortaköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seksenuşağı
—  Köy  —
Aksaray
Aksaray
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ortaköy
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 468
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0382
İl plaka kodu
Posta kodu 68400
İnternet sitesi: [2]

Seksenuşağı, Aksaray ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün halk arasında bilinen adı Hacılar'dır. Nüfus ve idari kayıtlar yapılırken çevredeki diğer köylerle birlikte koyun ilk kurucusu olan Hacı Seksen'e atıf yapılarak seksenuşağı olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte halen resmi olan "Seksenuşağı" adının, köyün kurucusu olduğu tespit edilen Hacı Seksen'in adından kaynaklandığı bilinmektedir. Koyun kökeni ile ilgili rivayetlerden birisine göre Kerbeladan kalkan kervan ile Anadoluya Mardin'den girdikleri, bir kısım akrabaların bu civarda konakladıkları, hatta "torunlar" lakabıyla anıldıkları söylenmektedir (hidayet emmi). Daha sonra devam edenler Toroslarda Gülek boğazında bir müddet kaldıktan sonra devam etmişler, Acıpınar'ın doğusundaki Abdurrahman deresindeki su kuyusu civarına yerleşmişler, o bölgedeki nadir tatlı su kuyusu olmasından dolayı çevreden su almaya gelenler olmaktadır. Bir süre sonra çevredeki kabilelerle yaşanan talihsiz bir olay sonrasında göçe devam ederek bugünkü köyün karşısındaki yaylak mevkiine yerleşmişlerdir. Halen ev kalıntıları bulunmaktadır. Daha sonra köyün içindeki pınarın çevresine yerleşerek hayatlarını sürdürmüşlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vardır.

Köyün kendine özgü kullandığı kelimeleri ve hatta bir alt lehçe denilebilecek kadar zengin bir kelime dağarcığı bulunmaktadır. Bazı kelimelerin günümüz alfabesiyle yazılması neredeyse mümkün değildir. Gocebe kültürünün etkilerini barindirmakla birlikte yerlesik hayatin özellikleri gunumuzde agir basmaktadır. Geleneksel olarak kadınlarda fes giyme, at üzerinde gelin olma gibi göçebe kültürünün etkileri devam etmemekle birlikte yazmaların süslenmesi halen devam etmektedir. Yemekler, kurtuluş savaşı döneminde fakirlikle birlikte biraz karın doyurmaya dönse bile kömbe, güveç, sac üzeri börek (gözleme), kesme mantı, erişte, kireçte kabak tatlısı, ekirli bulgur pilavı ilk akla gelenlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray iline 55 km, Ortaköy ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köyün etrafı kuzeyden başlayarak batı yönüne doğru sıralanmış Beşparmak Tepeleri ile güneydoğuda Armutlu ve güneyde Mermerlik dağları ile çevrilidir. Köy, civar köylere göre nispeten yüksek bir rakıma sahip (1400m navigasyona göre) olup, 2100 metre rakımlı Ekecik dağının kuzey yamacını gören güzel bir manzaraya da sahiptir. Köyün bir kısmından geçerek Ortaköy'e doğru uzanmakta olan dere daha çok mevsimlik olup, yaz aylarında kuruduğu görülmektedir. Köyün daha önceki yerleşim yeri, köyün karşı tarafında yaylak adı verilen düz alandır. Köyün içerisinde iyi su debisine sahip kaynak suyu (pınar)vardır. Çeşitli müdahaleler yapılmasına rağmen suyu hâla akmaktadır. Köye yaklaşık 5 km uzaklıkta sürçek yaylası bulunmaktadır. Sulak araziler ve otlaklardan dolayı eskilerde yaz aylarında köy sakinleri yaylada kalırlarken, son dönemlerde hem hayvancılığın azalması hem de ekomonik nedenlerden dolayı köyde nüfusun azalmasından dolayı yaylada ikamet eden yoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 468
1997 -

Gerek yurtdışına ve gerekse de yurtiçinde değişik illere vermiş olduğu genç nüfus göçüyle köyün nüfusu azalma eğilimindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Muhtarlık seçimleri her seferinde köyde yaşayan belli başlı aileler arasında geçmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]