Balcı, Ortaköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Balcı
—  Belde  —
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Ülke Türkiye
İl Aksaray
İlçe Ortaköy
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0382 361
İl plaka kodu
Posta kodu 68450

GENEL TANITIM[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray (68) iline bağlı Ortaköy İlçesinin doğusunda yer alan Balcı Kasabası, Ekecik Dağı'nın kuzeyine bakan düzlük alana kurulmuştur. Kasaba üç mahalleden oluşmaktadır: Yukarı Mahalle, Aşağı Mahalle, Karşı Mahalle. Kasabada küçük ölçekli birkaç aile dışında bal ile uğraşılmamasına rağmen Balcı adının nereden geldiği hayret verici bir durumdur. Balcı Belediyesi 1949 kurulmuştur. Kasabada belediye, Lise, İlköğretim Okulu, Aile Sağlığı Merkezi, Ptt Acentesi bulunmaktadır. İlçe merkezine neredeyse günün her saatinde rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Balcı Kasabası coğrafi konum itibarıyla Nevşehir'e 75 Km, Kırşehir'e 40 Km, Aksaray'a 50 Km'dir. Üç ilin nerdeyse ortasında olan kasabanın nereyle ilgisi olduğu net belli değildir. Gölet civarları piknik ve mesire alanı olarak müsait olduğundan ve bu yerler dışında da gidilecek başka bir yer olmadığı için hafta sonu birçok aile buralara gelmektedir. Yukarı Mahalle Göletinin doğu ve kuzey kısımlarını kaplayan tepelere 8000 dönümlük alana Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman ağaçları dikildi. Halen orman ağaçları dikimine devam edilmektedir.

Balcı Kasabası yerleşim yerinde 800 civarında ev, Nüfus (2011 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 1592) nüfus vardır. Efsanelere bakılacak olursa, Balcı Kasabası 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Kasabanın okuryazar oranı çok fazladır. Ancak okuyanlar hep dışarda olduğu için yerleşik halkın kültür seviyesi oldukça düşüktür. Hemen hemen şu anda kasabada mevcut olan nüfusun bir o kadarı da Türkiye'nin birçok yerinde büyük devlet adamı ve yüksek bilim adamı olarak çalışmaktadır. Fakat emekli olduklarında kasabaya gelmeyip bulundukları şehirde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bunun için kasabada meşhur bir söz vardır. "Türkiye'nin neresine gitsen bir Balcılıyla karşılaşırsın." sözü darbı mesel haline gelmiştir. Kasabanın yurt dışında çalışan insanları da çoktur. Yurt dışında çalışan işçiler yatırımlarını ilçelerine yapmadıkları gibi kasabalarına da yapmamaktadırlar. Daha uzak il ve ilçelere gitmektedirler. Bu nedenle kasaba nüfusunun önemli bir kısmı dışarıya göç vermektedir. Bu da kasabada nüfusunun azalmasına neden olmaktadır. Kasabada iş imkânı olmadığı için iş aramak için başka yerlere göç eden gençler, kasabada kalmadıkları için, kasaba okullarındaki öğrenci sayısı da günden güne azalmaktadır.

KÜLTÜR:

Askere giden gençleri topluca yemeğe davet etme, uğurlarken ceplerine harçlık koyma, davul zurna çaldırma topluca cami önünde dua ederek uğurlamak gibi gelenekler mevcut olmakla birlikte bu gelenekler diğer köylerde de mevcuttur hatta Balcı'da son dönemlerde bu gelenekler terk edilmeye yüz tutmuştur bile denilebilir. Son yıllarda kültür şenlikleri düzenlenmektedir. Balcı Kasabasının düğünleri genel olarak ilk gün dua ile bayrak kaldırma, nişan- kına, düğün günü şeklinde yapılır, düğünler takriben 2-3 gün sürer düğünlerde gelen misafirlere yemek ve yatacak yer sağlanır. Bazı kişilerin bu misafirlerden otel ve yemek parası istediği kulaktan kulağa yayılsa da bu tür edep dışı davranışları diğer Balcı'lılar kabul etmemektedirler. Düğünlere davet edilen halk düğün sahiplerine maddi ve manevi destek sağlarlar. Düğünde içilen çaydan bile bahşiş adı altında fahiş rakamlarda para alınarak düğün sahibine zoraki destek sağlanmaktadır. Bu adeti bilmeyen yabancılar ise genelde kınanmakta hor görülmektedir. Kasabanın yemek kültürü çok gelişmiş değildir, orta Anadolu kasabalarıyla birebir benzerlik göstermektedir. Kasabaya özgü bir yemek kültürü yoktur ancak bayramdan önceki gün (arefe günü)kömbe yapılır, çocukların dişleri çıktığı zaman diş hediği yapılır, kadın ve genç kızlar zaman zaman toplanıp kısır dedikleri bulgurdan yapılan yiyecek yapmaktadırlar. Yemekle ilgili bir özdeyiş ise Balcı'nın yemek kültürünü çok iyi anlatır. Balcı'dan ne alırsan al ama asla yemeğini yeme.

EKONOMİ

Kasabanın genel ekonomisi tarım ve hayvancılıktır az da olsa modern tarzda hayvancılık yapan ailelerin olduğu savunulabilir, kasabada arpa, buğday, şeker pancarı, patates tarımı yapılmaktadır. Meyve yetiştiriciliği son zamanlarda yoğunlaştığı gözlenmiştir meyve olarak elma, kayısı ve bu tarzda meyve tarımı yoğunluk kazanmıştır. Kasabada sebze olarak, domates, biber, salatalık, soğan, patates,bamya gibi türden karasal iklime uyum sağlamış sebze tarımı yoğun olarak yapılmaktadır. Ancak kasabanın esas geçim kaynağı Almanya'da işçi olarak çalışan veya okuyup başka illere giden evlat veya kardeşlerden alınan paralardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

.....