Zinâ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Zina sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Jules Arsène Garnier - Le supplice des adultères.jpg
Zinâ eden bir kadına uygulanan kırbaç cezasını betimleyen bir çizim.

Zinâ, birbiri ile evli olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişki.[1] İbrahimî dinlerde yasak kabul edilir ve büyük günahlardan biri sayılır.

Zinâ dinen cezayı gerektiren, meşrû olmayan cinsî münasebettir. Aralarında bir nikâh bağı bulunmayan mükellef yani cezâî ehliyete sahip bir erkek ile kadın arasındaki gayrî meşrû cinsel ilişkidir.

Çocukların yetişmesi madden ve ruhen sağlıklı bir dönem geçirebilmeleri için anne ve babaları arasındaki huzur ve mutluluğun fonksiyonu çok yüksektir. Evlilikteki huzuru dinamitleyen öğelerden biri de evli çiftlerin cinsel ayrılıkları ve farklı bireylerle cinsel beraberlikleridir. Evlilik dışı yaşanan cinsel beraberliklere zina denmektetir. Sosyal ve psikolojik etkenlerinden dolayı dışlanan fiillerdendir.

Hukukî boyut[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişmiş veya gelişmekte olan çoğu ülkede suç teşkil etmemekte fakat evli taraflardan birinin dava açması durumuna boşanma sebebi sayılmaktadır. Bazı ülkelerde idama kadar varan cezai yaptırımları vardır.

İslamiyet'te[değiştir | kaynağı değiştir]

Zinâ büyük günahlardan sayılır. İslam'da fiiller, sebep oldukları sonuçlara göre hüküm alırlar. Harama aracı olan her fiil haram, vâcibe vesile olan fiiller de vâciptir. İslam'a göre nâmahrem bir kimseye cinsel arzu ile bakma, dokunma, tutma, öpme ve ilişkiye girme gitme gibi fiillerin hepsi yasaklanmıştır.

Pakistanlı teolog Seyyid Ebu Ala Madudi, İslam'da zina yapan insanın cezalandırılabilmesi için şu şartların aranması gerektiğini belirtmiştir:[kaynak belirtilmeli]

 • Zanlının suçlanabilmesi için önce dininin gereklerini yerine getiren bir müslüman olması gerekir.
 • Zanlı aklıselim sahibi olmalıdır. Suçun işlenmesi sırasında sarhoş olmaması gerekmektedir.
 • Zanlı yetişkin olmalıdır.
 • Zanlı kendi isteğiyle suçu işlemiş olmalıdır.
 • En az dört erkek şahit bulunmalıdır ya da kesin olarak suçun işlendiğine dair deliller olmalıdır.
 • Zanlı hür olmalıdır. (Köle veya cariye olmamalıdır)
 • Zanlı İslamî usullere göre evli olmalıdır ve suçun işlendiği zaman eşiyle cinsel tatminine mani bir durum bulunmamalıdır.
 • Zanlı eğer kadınsa hamile olmamalıdır ve emzirdiği çocuk bulunmamalıdır.

Zinanın haram ve suç olduğu Kur’an-ı Kerim’de çeşitli ayetlerde bildirilmiştir. İsra Suresinde; “Zinaya yaklaşmayın, çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur.” denir.[kaynak belirtilmeli] Nur Suresinde; “Mü’min erkeklere söyle!Yabancı kadınlara bakmasınlar ve zina etmesinler! Ve mü’min kadınlara söyle! Onlar da yabancı erkeklere bakmasınlar ve zina etmesinler.” denir.[kaynak belirtilmeli] Yine Nur Suresinde[2], zina yapmanın haramlığı ve cezalandırılmasıyla ilgili şu sözler bulunur:

« Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dininin koymuş olduğu hükmü uygulama konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü’minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun. »

Hristiyanlık'ta[değiştir | kaynağı değiştir]

CodexEgberti-Fol046v-JesusAndTheWomanTakenInAdultery.jpg

Matta 5:27-29 "'Zina etmeyeceksin' dendiğini duydunuz. 28 Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. 29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. 30 Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Zinâ Diyanet İşleri Başkanlığı
 2. ^ Nur Suresi
 1. Tam İlmihal, Saadet-i Ebediye
 2. Diyanet Dergisi
 3. Yeni Rehber Ansiklopedisi(Türkiye Gazetesi)
 4. İmdat Sezer, zehirliok.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]